Krátke záclony(0)
Ospravedlňujeme sa! Vybraná kategória neobsahuje žiadne produkty.

Kategórie

Filtrovať & zoradiť

  • Zoradiť podľa:
    Najpredávanejšie

Zoradiť podľa:

Krátke záclony(0)

Krátke záclony

Nahé okno v kuchyni síce nebráni výhľadu, ale určite to nie je "to pravé orechové". Skutočnú parádu urobí až pekná dekorácia. Dizajnér na kuchynské okná odporúča predovšetkým krátke záclony alebo rímske rolety. Krátke záclony i rímske rolety sú veľmi pekné a praktické, romantické a luxusné. Oba tieto typy tienenia navyše nebránia výhľadu. Čo zvolíte Vy?

Krátke záclony

Okná v kuchyniach sú mnohokrát podceňované a často zostávajú nahé - napríklad len preto, že sa panej domu zdajú akékoľvek textílie v blízkosti kuchynskej linky zbytočné, nehygienické alebo nepraktické. Až vhodne dekorované okno , napríklad krátkymi záclonami, ale dodá kuchyni tú pravú atmosféru! Navyše býva účelné, keď je možné kuchyňu ochrániť pred priamym slnečným svetlom alebo aj pred nechcenými zvedavými pohľadmi zvonku.

Jeden z významov bližšie určujúcich slovo klasický znie „dávno osvedčený“. Nie nadarmo sú záclony a závesy najrozšírenejšou formou zatienenia okien. Prešli dlhým vývojom a stále sú „in“. V ostatnom čase sa mnohé domácnosti spreneverili tradícii a rozhodli sa obliecť okno do niečoho iného, prípadne ho ponechali napospas jeho nahote. Obchody a interiérové štúdiá dnes ponúkajú množstvo druhov záclon a závesov, počnúc od klasických materiálov a vzorov po najmodernejšie, až mierne extravagantné.

To, aký záves či záclonu, alebo aj oboje, si vyberiete, nezávisí len od vášho vkusu, ale aj od „tváre“ vášho interiéru. Ich funkciou nie je len zatemniť okno, ale aj skrášliť izbu, zútulniť ju tak, aby ste sa v nej cítili príjemne, jednoducho ako doma. Preto nevešajte na okno hneď prvú vec, ktorá sa vám zapáči. Pred kúpou si vyjasnite, či záclony majú slúžiť na úplné zatienenie okna, čo je veľmi dôležitá vec, ak si napríklad zariaďujete domácu pracovňu, alebo len ako dekoračný prvok. Nebojte sa experimentovať. Krátke záclony visiace od stropu a voľne padajúce opticky zútulňujú priestor. V súčasnosti „letia“ zvislé aj vodorovné pásiky, káro, kvetiny, rôzne moderné „cikcakovité“ vzory. Pruhované záclony evokujú v človeku pocit tepla, najmä ak si vyberiete hrejivé farebné odtiene, ako sú napríklad žltá alebo oranžová. Drobný kvetinový vzor na záclone pôsobí romanticky a zároveň oživuje okno, hodí sa napríklad do jedálne či kúpeľne.

Nezabúdajte však, že priveľa farieb vnáša do priestoru chaos, preto sa odporúča použiť v miestnosti maximálne päť farebných odtieňov. Lesklá a priehľadná vypaľovaná organza, jemný a exkluzívne pôsobiaci hodváb či polyester – to sú materiály najvhodnejšie na krátke záclony. Závesy sú trochu rozmaznanejšie, čo sa týka materiálu. Taft, satén či brokát sú ťažké látky, ktoré sa hodia do klasicky zariadeného interiéru. A, samozrejme, prvenstvo si drží bavlna a v ostatnom čase znova prichádza aj ľan. Oba materiály ponúkajú široké spektrum spracovania a úpravy, preto sú také obľúbené. Záujem je aj o vypaľované záclony, kde sa strieda priehľadná časť s nepriehľadnou, čím vzniká zaujímavý estetický efekt. Niektoré látky majú obmedzenú schopnosť tienenia, napríklad organza, preto je vhodné, ak záclony skombinujete s roletami či žalúziami. V kuchyni je vhodné použiť na záclony také materiály, ktoré sa ľahko perú.

Spôsobov, ako upraviť nielen vzhľad, ale aj optickú veľkosť okna, je veľa. Stačí vedieť, akú šírku a dĺžku závesu potrebujete. Samozrejme, dôležitá je aj farba či vzor. A v kombinácii so správne zvoleným a inštalovaným závesným systémom je po probléme. Pri malých oknách nepoužívajte ťažké tmavé látky, lebo tie miestnosť opticky zmenšujú. Vhodnejšou alternatívou sú záclony z ľahkých svetlých materiálov či záclony s drobným vzorom, ktoré priestor rozjasnia. V tomto prípade platí: v jednoduchosti je krása. Znamená to asi toľko, že jednofarebnou látkou skutočne nič nepokazíte. Keď už ste si vybrali vhodnú záclonu, pripevnite ju na závesný mechanizmus, ktorý je vo výške 20 cm nad okenným rámom. Pásikavá záclona okno opticky predĺži.

Krátke záclony a tajomstvo farieb

Farby majú nad nami veľkú moc. Prečo sa niekde cítime nepríjemne a inde zasa ako doma? Často si ani neuvedomujeme, čo všetko sa ukrýva za spektrom farieb, ktoré vnímame ako samozrejmé. Niektorí ľudia uprednostňujú hravé farby, ktoré ich zahrievajú a rozveseľujú. Iní si, naopak, vyberajú odtiene pôsobiace stroho, ktoré zvýrazňujú charakter jednoduchosti celého interiéru. Všetko je vec vkusu, momentálnej nálady a... módy.

Žltá je v súčasnosti veľmi obľúbená. Spolu s oranžovou, červenou patrí k teplým farbám. Pozor – pri žltej si uvedomte, že na jej rozžiarenie treba dostatok svetla. Pôsobí ako stimul mozgovej činnosti. Oranžová a jantárová navodzujú pocit veselosti a červená vo svojich nesmiernych variáciách podporuje aktivitu a činorodosť. Teplé farby sú vhodné do malých a tmavých miestností.

Studené farby, ako napríklad zelená, modrá či fialová, sú vhodné do južne orientovaných miestností. Tieto farby so svojimi ochladzujúco-transcendentnými odtieňmi pôsobia na ľudskú psychiku upokojujúco, najmä zelená. Tá sa hodí do miestnosti, kde si chceme odpočinúť, alebo aj do pracovne, kde sa od nás vyžaduje väčšia miera sústredenia. Zelená má zaujímavú vlastnosť – tlmí hlučnosť. Univerzálnou farbou je biela – zahŕňa vlastnosti celého spektra farieb. V kombinácii s bielou ťažko niečo pokazíte, ale aj tu platí, že všetkého veľa škodí. Priveľa bielej pôsobí sterilne.

Na čo by sa nemalo zabúdať pri výbere záclon?

Zistite si, aké je materiálové zloženie vybraných textílií a ako ich správne udržiavať. To znamená, že mali by ste vedieť, či sa dajú prať v práčke, alebo ich treba chemicky čistiť. Dôležité je prihliadať aj na krčivosť látok, najmä pri prírodných materiáloch.

K praktickej stránke patria tieto vlastnosti látok: tienenie, pohlcovanie tepla, hluku či prachu, ovládanie.

Estetická stránka si vyžaduje zladenie štýlov. Vezmite do úvahy nielen svoju momentálnu náladu a vkus, ale aj to, či je vybratá textília (jej farba aj vzor) vhodná do vašej miestnosti. Keď sa neviete rozhodnúť, spomeňte si, že existujú aj interiérové štúdiá.

Farebnosť ide ruka v ruke s dekoratívnosťou a dobrým pocitom.

Aké sú najčastejšie chyby pri výbere (aj )krátkych záclon?

1. Vyberáme si výrazné a farebné vzory len podľa pamäti.

Typická situácia: Zákazník si v predajni vyberie peknú výraznú záclonu, ktorá ho zaujala. Neskôr ale príde domov a zistí, že sa mu do jeho interiéru vôbec nehodí. Stáva sa to často - trafiť totiž presný odtieň podľa oka bez priloženia vzoriek je skutočne stávkou do lotérie.

2. Príliš malé nariasenie krátkych záclon.

Krásu záclony umocňuje jej nariasenie. Minimálne odporúčané riasenie záclony je dvojnásobok šírky okna, lepšie ale vyzerá 2,5 až 3 násobok.

3. Použitie iba jednej farby v interiéri.

Niekedy, výnimočne, to síce môže fungovať, odporúčame však skôr použitie doplnkových farieb, ktoré vytvoria kontrast a trochu napätia. Výber správnej látky je síce trochu zložitejší, ale výsledok určite stojí za to.

4. Zlé našitie riasiacej pásky tak, že je vidieť veľká časť háčika nad záclonou.

Takto chybne našitá páska znehodnotí celkový dojem z inak krásnej záclony. Správne ušitá záclona má začínať presne u spodného okraja krúžku garniže a v prípade technických garniží ich má úplne prekrývať.

5. Posledná chyba, ktorú môžete pri výbere krátkych záclon urobiť je, že si svoje nové záclony nevyberiete u nás.


waiting...