Automatické hodinky(0)
Ospravedlňujeme sa! Vybraná kategória neobsahuje žiadne produkty.

Kategórie

Filtrovať & zoradiť

  • Zoradiť podľa:
    Najpredávanejšie

Zoradiť podľa:

Automatické hodinky(0)

Pánske hodinky automaty

Premýšľate o kúpe pánskych automatických hodiniek? Jedná sa o mechanické hodinky, doplnené samonaťahovacím mechanizmom, ktorý sa stará o ich správne fungovanie. Ide o zaujímavú a tiež omnoho presnejšiu alternatívu k tradičným naťahovacím hodinkám. Vďaka unikátnemu mechanizmu sa nemusíte báť, že by sa čas na nich zastavil. Automatické náramkové hodinky sú doplnené o prídavné mechanizmy, ktoré využívajú pohyb ruky pre naťahovanie hnacej pružiny. Automatické strojčeky získavajú svoju energiu z pohybov vašej ruky a pri bežnom pohybe nie je iné naťahovanie potrebné.

Pánske hodinky automaty

Pánske hodinky automaty sú tu už viac ako jedno storočie. História automatických hodiniek začala v roku 1770 s návrhmi švajčiarskeho hodinára Abraham-Louis PERRELET. Navrhol mechanické zariadenia, ktoré by mohli podľa jeho výpočtov prenášať energiu vytvorenú pohybom tela nositeľa pre napájanie automatických hodiniek. Avšak oveľa publikovanejší návrh automatických hodiniek prišiel od francúzskeho vynálezcu Hubert Sarton, ktorý predstavil svoje návrhy v roku 1778 a podarilo sa mu presvedčiť historikmi, že Perreletove hodinky boli inšpirované jeho prácou. V roku 1780 mala francúzska verejnosť možnosť kúpiť automatické vreckové hodinky hodinára Abraháma-Louis Brequeta, ktorý kúpil návrhy od PERRELET a urobil niekoľko vylepšení.

Abraham Breguet je považovaný za najväčšieho hodinára všetkých čias nielen pre objav Tourbillon. Svoju firmu založil v roku 1775 v Paríži a vďaka veľmi kvalitným výrobkom a dobrým kontaktom sa stal dvorným dodávateľom kráľa Ľudovíta XVI. Už tri roky po hodinárskom samoukovi PERRELETOVI, ktorý si nechal v roku 1777 patentovať hodinky s automatickým naťahovaním, sprístupnil na kráľovský trh takto vybavené diela. Breguetove hodinky sa zapáčili aj Márii Antoinette, ktorá mu zadala veľmi neobvyklú zákazku - hodinky s automatickým naťahovaním a všetkými vtedy známymi komplikáciami, teda s večným kalendárom, repetíciou, teplomerom, chronografom, ukazovateľom rezervy chodu a systémom chrániacim strojček proti nárazu.

Vďaka ručnej výrobe mali každé Braguetove hodinky svoje sériové číslo. Tieto sú označované ako Breguet No. 160. Dokončiť sa ich podarilo až štyridsaťštyri rokov po zadaní zákazky, v roku 1826, teda tri roky po majstrovej smrti a dávno potom, ako Máriu Antoinettu zmietla francúzska revolúcia. Ešte dnes sa jedná o jedny z najzložitejších hodiniek, ktoré kedy uzreli svetlo sveta, a ich historická hodnota je takmer nevyčísliteľná. Po tom, čo prešli rukami mnohých vlastníkov, boli hodinky darované do múzea L. A. Mayer Institute for Islamic Art, ktoré sídli v Jeruzaleme. Spoločnosť Breguet dnes už však nesídli v Paríži, ale vo švajčiarskom Vallée de Joux a je jedným z členov skupiny Swatch Group.

Skutočná revolúcia v automatickom hodinárskom priemysle prišla po I. svetovej vojne. V roku 1923 sa objavili prvé samonatahovacie náramkové hodinky. Boli vynájdené Angličanom Johnom Harwoodom, opravárom hodiniek z Boltonu vo Veľkej Británii. 7.júla 1923 získal britský patent so svojim finančným podporovateľom Harrym Cuttsom a potom príslušný švajčiarsky patent 16. októbra 1923. Automatické hodinky začal vyrábať vo svojej továrni vo Švajčiarsku v roku 1928, čím mala európska verejnosť možnosť používať hodinky, ktoré mali kapacitu pracovať 12 hodín , po tom ako boli plne nabité.

Ostatní výrobcovia čoskoro prijali návrhy Johna Harwooda a začala éra inovácií. Známa spoločnosť Rolex pridala nový systém váh, ktorý sa mohol pohybovať voľnejšie a zachytiť oveľa viac energie pri každom kroku (až 35 hodín fungovania po každom nabití). V roku 1948 Eterna Watch predstavila guličkové ložiská do automatických hodiniek, čo umožňovalo oveľa lepšiu kontrolu nad vnútornými komponentmi a schopnosť zachovať štrukturálnu integritu hodiniek, aj keď vonkajšie sily dosiahli kritickú úroveň (napríklad, keď hodinky padli na zem).

V súčasnosti väčšina náramkových hodiniek na svete používa automatické naťahovanie, len malé percento sa stále drží manuálneho naťahovania. Niektoré automatické hodinky boli prijaté digitálnou éru s rotormi otáčajúcimi sa vnútri malého elektrického generátora, ktoré uchovávajú energiu v nabíjateľnej batérii.

Rozdiel medzi mechanickými a automatickými hodinkami

Automatické hodinky sú zaradené pod mechanické hodinky. Bežná otázka milovníkov hodiniek je: aký je teda rozdiel medzi automatickými a mechanickými hodinkami?

Mechanické hodinky sú hodinky, ktoré treba mechanicky naťahovať cca v 24 hodinových intervaloch, najčastejšie pomocou korunky hodín. Automatické hodinky sú novšia obdoba mechanických, nakoľko sa naťahujú sami automaticky pri pohybe ruky.Sú vybavené pohyblivým rotorom, ktorý tento náťah vykonáva sám - automaticky.

Rady Klingel pred kúpou pánskych hodiniek automatov

Ak vaše novo zakúpené automatické hodinky bežia príliš rýchlo, príliš pomaly, alebo ešte horšie -zdá sa že zastavili, nepanikárte! Pánske hodinky automat sú zložité mechanické zariadenia a poskytnú pocit, aký žiadne quartzové hodinky poskytnúť nedokážu, preto potrebujú mechanický súcit a pochopenie, kým plne oceníte ich hodnotu. Automaty totiž majú obdobie zábehu a môže to trvať nejakú dobu, než začnú ukazovať správny čas. Platí to najmä pre lacnejšie modely. Za normálnych okolností hodinky označené ako chronometer majú tendenciu mať kratšiu dobu zábehu.

Hodinky automaty potrebujú, aby ich hnacia pružina bola úplne natiahnutá aby udržali správny čas. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je nosiť hodinky čo najviac ako je možné, dokonca stále.

Všeobecne platí, že drahšie automatické náramkové hodinky môžete ručne natiahnuť korunkou v smere hodinových ručičiek - okolo 40 až 50 otáčok. Ako väčšina mechanických zariadení, nové automatické hodinky (alebo hodinky, ktoré boli po určitú dobu v nečinnosti) potrebujú obdobia zábehu, ktoré trvá asi 30 dní.

Nižšie je uvedených niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu s vašimi automatickými hodinkami, ak máte niektorý z uvedených problémov.

Na noc si dajte hodinky dole a umiestnite ich v súlade s týmto návodom:

Ak vaše hodinky bežia trochu pomalšie: položte ich do vodorovnej polohy s ciferníkom smerom nahor.

Ak vaše hodinky trochu ponáhľajú: položte ich vertikálne korunkou smerom nadol.

Ak vaše hodinky veľmi ponáhľajú: položte ich vertikálne korunkou smerom nahor.

Ak sa vaše automatické hodinky stále ponáhľajú alebo oneskorujú, najpravdepodobnejšou príčinou môže byť, že sa hlavná pružina zachytila na jednej z malých skrutiek vnútri hodiniek. Ak chcete hnaciu pružinu uvoľniť umiestnite hodinky do dlane s kryštálom smerom nadol a jemne dvakrát buchnite na chrbát puzdra, malo by to uvoľniť pružinu a znova ukazovať dobrý čas.

Aby vaše automatické hodinky mali plnú výkonovú rezervu (niektoré majú až 50 hodín) musia byť nosené minimálne 8 hodín denne. Ak ste nenosili hodinky niekoľko dní, môžete ich natiahnuť zase otáčaním korunkou v smere hodinových ručičiek aspoň 30 až 40 krát. Ak ste svojim hodinkám dopriali dosť času sa nastaviť a vyskúšali všetky vyššie uvedené tipy mali by začať ukazovať správny čas. Za drobný poplatok by aj miestny hodinár mal byť schopný regulovať vaše automatické hodinky a uvoľniť hnaciu pružinu, ak je zachytená.


waiting...