Košele

Kategórie

Pánske košele

Pánska košeľa je ikonickou súčasťou novodobého outfitu a pánsky šatník, či už tradičný, športový alebo streetstylový sa bez nej nezaobíde. Košele sprevádzajú mužské pokolenia po celý život pri dennom používaní, aj pri významných spoločenských a slávnostných príležitostiach. Aj keď si už bez nej pánske oblečenie dokážeme predstaviť a často je nahradená tričkom či polokošeľou, sú oblasti, kde je úplne nevyhnutná. Nejde len o spoločenskú nevyhnutnosť, pánska košeľa je mimoriadne obľúbeným kúskom a pri jej súčasnej podobe a funkcii nevzniká žiadna veľká potreba tento fakt meniť, ani v blízkej ani vo vzdialenejšej budúcnosti.

Pánske košele

Pánska košeľa má v tomto storočí mnoho podôb. Rozlišujú sa spoločenské, slávnostné, dokonca aj pracovné a voľnočasové. Aj podľa typu manžetových rukávov, golierov. Pre oživenie tohto formálneho kusu oblečenia sú čím ďalej obľúbenejšie rôzne detaily na košeli v podobe vzoru či farby. To všetko malo ale svoj vývoj. Aká je vlastne história pánskej košele, kým sa sformovala do podoby, ako ju poznáme dnes?

Ako to vlastne bolo s pánskymi košeľami

Do 18. storočia nebola pánska košeľa považovaná za súčasť odevu, ale len ako spodná bielizeň pre mužov alebo ako nočná košeľa. Vo svojich začiatkoch pánske košele nemali golier ani manžety, ale iba lem, ktorý mohol byť stiahnutý stužkou alebo gombíkmi. V stredoveku si páni mohli vybrať medzi pevným alebo odnímateľným golierom. Tento odev bol často vyrobený z posteľnej bielizne a niekedy hodvábny. V 18. storočí bola pánska košeľa používaná už len ako spodná bielizeň, golier sa vyvinul do obrovských rozmerov a bol zdobený výšivkou a čipkou. Neskôr sa golier pánske košele zmenšil do podoby, ako ho poznáme dnes.

Zlaté časy šitia pánskych košieľ

Pánske košele neboli vyrábané sériovo v továrňach ako je tomu dnes. Spoločensky dobre postavený muž si kúpil košeľu od krajčíra, rovnako ako to robí mnoho dnešných mužov. Obyčajný človek nosil košele, ktoré mu ušila jeho manželka. Dlho boli pánske košele odevom iba jedného strihu, v polovici 19. storočia košele na mieru viac kopírovali tvar tela. Zmizol pevný golier a pánske košele sa začali objavovať vo viacerých farebných prevedeniach, zvlášť ako športové košele a pracovné košele. Biela pánska košeľa bola až do konca 19. storočia považovaná za dôležitý atribút spoločenského postavenia.

Od obdobia 1. Svetovej vojny do 2. Svetovej vojny sa vývoj módy zastavil a viditeľná zmena nastala až po vojnovom období. Košele sa začali vyrábať vo veľkom množstve, priekopníkmi sú Angličania. Prvá firmou, ktorá vyvážala kvalitné košele do Európy, bola Jermym Street, ktorá existuje dodnes a patrí medzi najvyhlásenejších výrobcov košieľ na svete. Najväčšou revolúciou v histórii košieľ boli farby, ktorými prispel práve anglický výrobca. Do 19. storočia existovala iba košeľa biela alebo ľanové. Po vojne vzniklo nielen veľa farebných variácií košieľ, ale vyrábali sa košele s prúžkom, kockami alebo bodkami. Zmenil sa materiál, košele sa začali vyrábať z bavlny a ich strih bol viditeľne užší. Golier sa nosil stále stojací, ale potom prišiel s novým trendom vojvoda z Windsoru, ktorý špičky golierika ohol smerom nadol, tak ako ho poznáme dnes. Za britského kráľa Edwarda VII. vznikli rukávy na zapínanie klasickým gombíkom, ale od dvojitých manžiet zopnutých manžetovým gombíkom sa našťastie neustúpilo.

Na konci druhej svetovej vojny prešla pánska košeľa veľkými zmenami. Bola niečo ako dnešné moderné tričko na gombíky. O dvadsať rokov neskôr bola predstavená nylonová košeľa a v rovnakom období odvážnejšie pánske košele s krátkym rukávom, ktorý sa stali veľmi obľúbenými. V roku 1960 sa objavilo náprsné vrecko v dôsledku čoraz zriedkavejšieho nosenia pánskych viest. V súčasnej dobe je košeľa súčasťou spoločenského odevu ako pre mužov, tak aj pre ženy, aj keď väčšina košieľ je vyrábaná pre mužov. Styling a dizajnové variácie moderných pánskych košieľ sú nekonečné. Golier prichádza v mnohých rôznych typoch a veľkostiach, a je veľmi citlivý na módne štýly. Používané textílie prichádzajú v rôznych materiálových zloženiach a prevedeniach. Dnes sa pánske košele nosia pod oblek, dopĺňajú sa najčastejšie kravatou, alebo športové košele nedbalo rozopnuté spoločne s obľúbenými džínsami.

Pánske košele v ponuke Klingel

Vyberte si zo širokej ponuky aktuálneho katalógu. Dôležitá pracovná schôdzka, večera so svokrou, alebo pivo s kamarátmi – v našej košeli v každom prípade zanecháte ten správny dojem. Zvoľte si obľúbené košele zn. Babista s prevahou bavlny, ktorá dokonale absorbuje pot a zároveň sa takmer nekrčí. V kombinácií s trendovými džínsami ide o voľbu, ktorá dokáže byť elegantná, ležérna a pohodlná zároveň. Ak neobľubujete saká, voľte ku košeli pulóver, najlepšie s V-výstrihom, alebo ju skombinujte s vestou. Naša ponuka je rozmanitá, či si vyberiete elegantnú košeľu s dlhými rukávmi, alebo vzdušnú letnú s krátkymi rukávmi, prúžok, káro, denim, alebo košeľu so zaujímavým dizajnovým vzorom, Klingel vás oblečie vždy vhodne na danú príležitosť.


waiting...