Obuv so suchým zipsom(0)
Ospravedlňujeme sa! Vybraná kategória neobsahuje žiadne produkty.

Kategórie

Filtrovať & zoradiť

  • Zoradiť podľa:
    Najpredávanejšie

Zoradiť podľa:

Obuv so suchým zipsom(0)

Pánske topánky na suchý zips

Určite aj vám topánky na suchý zips uľahčujú obúvanie a určite súhlasíte s nami, že sú tým pádom veľmi praktické. Zapínanie na suchý zips už dávno nie je „výsadou“ len detských topánok. Tento užitočný vynález pokoril aj svet topánok pre dospelých. Puma uviedla na trh roku 1968 vôbec prvé tenisky na suchý zips. Dnes už pánske topánky na suchý zips nájdeme nielen v sortimente športovej, ale aj každodennej obuvi.

Pánske topánky na suchý zips

Odkedy v roku 1968 uviedla Puma na trh prvé tenisky na suchý zips, sa pre nás pánske topánky na suchý zips stali obľúbenou samozrejmosťou. Aj so suchým zipsom je to tak ako s mnohými vecami a vecičkami, ktoré každodenne používame, a zdajú sa nám také samozrejmé, ako keby tu boli odjakživa, a vôbec sa nezamýšľame nad tým, že ich zrejme musel niekto „vymyslieť“, či vynájsť. Suchý zips - je to trochu kuriózne označenie, lebo ten bežný zips, vôbec nie je „mokrý“. Vynálezcom suchého zipsu je švajčiarsky elektroinžinier Georges de Mestral.

"Od bodliakov k pánskym topánkam na suchý zips

Po jednom návrate z hôr si de Mestral všimol, že na jeho nohaviciach i na srsti jeho psa sú prichytené bodliaky lopúcha väčšieho (Arctium lappa). Rozhodol sa, že pod mikroskopom preskúma, prečo vlastne ježkovi podobné guľôčky - bodliaky – sa na látke i na srsti tak urputne držia. Zistil pritom, že príčina je veľmi jednoduchá: ostne majú na konci drobné pružné háčiky, ktoré sa zachytia o srsť alebo tkanú látku. De Mestral si uvedomil, že tento princíp by sa mohol využívať na jednoduché a reverzibilné spájanie materiálov. Bolo však treba vymyslieť, ako „okopírovať“ prírodu a vytvoriť miniatúrne háčiky a slučky. Mnohí jeho kolegovia však jeho nápad nebrali vážne, niektorí sa mu vysmiali. De Mestral sa však nevzdal a so svojím nápadom zašiel do Lyonu, ktorý bolo v tých časoch centrom tkáčskeho priemyslu. Za pomoci jedného tkáča sa podarilo zhotoviť dva pásiky z bavlnenej tkaniny, ktoré sa dali spájať a opäť rozpojovať. Nebolo to však ono, a tak de Mestral obrátil svoju pozornosť k syntetickým vláknam. Metódou pokusov a omylov prišiel na to, že najvhodnejším materiálom je nylon, ktorý vytváral vhodné háčiky, keď bol tkaný pod horúcim infračerveným svetlom.

Trvalo to celých osem rokov, kým sa podarilo úspešne zmechanizovať tkanie „háčikov“, a ďalší jeden rok trvalo nájdenie vhodného spôsobu na prípravu strany s očkami. Za svojou víziou neúnavne idúci de Mestral strávil celkovo desať rokov na vývoji toho, čo nazývame suchý zips. Svoju ideu inovatívneho spájacieho prvku zaslal v roku 1951 na patentovanie a švajčiarsky patent mu bol udelený v roku 1955. V nasledujúcich rokoch mu udelili patenty aj mnohé ďalšie krajiny.

Nový spojovací prvok bol patentovaný pod ochrannou značkou Velcro, ktorá vznikla z francúzskych slov velours (velúr) a crochet (háčik). De Mestral založil firmu na výrobu svojho vynálezu, ale neskôr firmu i patentové práva predal spoločnosti Velcro S.A. (dnes Velcro International). Textilný priemysel však spočiatku neprijal nový prvok s nadšením, a to najmä preto, lebo prvé suché zispy vyzerali, ako keby boli zhotovené z lacnej látky. Možno trochu prekvapujúco našiel nový spôsob reverzibilného spájania svoje uplatnenie v astronautike, kde sa suché zipsy využívajú na prichytenie nástrojov k stenám kozmickej lode alebo k skafandrom (preto sa niekedy traduje, že suchý zips bol vyvinutý agentúrou NASA).

Čoskoro objavili výhody takýchto zipsov lyžiari, pretože im umožňovali pohodlnejšie obliekanie do kombinéz a vyzliekanie z nich. Suché zipsy majú mnoho výhod, medzi ktoré patrí napríklad jednoduchá manipulácia, spoľahlivá funkcia aj pod vodou či lacná výroba. Nevýhodou je, že sa opotrebúvajú – pri každom rozopnutí sa očká pretrhávajú.

Ako ste si iste všimli, otváranie suchého zipsu je spojené s typickým zvukom, ktorý môže byť za určitých okolností nežiaduci. Preto bol pre americkú armádu vyvinutý suchý zips so zníženou „hlučnosťou“.

Pánske topánky na suchý zips vs. pánske topánky na šnúrky

Rovnako ako plienky, kašovité jedlá, aj topánky na suchý zips v mnohých vyvolajú predstavu niekoho veľmi mladého, alebo veľmi starého. Koniec koncov, akonáhle je človek schopný zaviazať si svoje topánky, je to niečo, čo by už mal robiť celý život. Výber pánskych topánok na suchý zips je potom niečo ako „vzdať sa“.

Ale okrem toho, že pánske topánky na suchý zips majú voči šnúrkam nesporné výhody – ako napríklad: popruhy suchého zipsu sú oveľa lepšie ako šnúrky, pretože sú hrubšie a z pevnejšieho materiálu, vydržia o dosť dlhšie, než šnúrky, tiež sa rýchlejšie upevňujú ako šnúrky, pretože ich nemusíte viazať a je oveľa menej pravdepodobné ako u šnúrok, že sa uvoľnia, existujú ikonické kúsky pánskych topánok na suchý zips, ktoré keby boli vo vašej zbierke, určite by zmenili váš postoj k pánskym topánkam na suchý zips.

Je ťažké argumentovať proti červeno-čierno –bielym Air Jordan 1 teniskám aj napriek tomu, že vďaka nízkemu strihu a suchému zipsu vyzerajú ako dojčenské topánky v pánskej veľkosti.

Nike nebolo jediné, kto predstavilo budúcnosť tenisiek. Reebok Alien Stomper vytvorený pre pokračovanie Votrelca v roku 1987 zostávajú dodnes skôr kuriozitou. Jedna vec je ale istá – páni v budúcnosti sa zrejme nebudú musieť učiť , ako uviazať šnúrky na svojich topánkach.

Celá myšlienka suchého zipsu je uľahčiť obúvanie a vyzúvanie. Nike Velcro Blazer High ponúka päť prúžkov suchého zipsu. Nevyzerá to ta, že by ich trvalo kratšie obuť a vyzuť, ale suchý zips sa tu rozhodne pričinil o elegantný vzhľad. Stan Smith od Adidasu chvíľu ležal v šuplíku, aby sa v roku 2013 znova v plnej sile vrátil. A hoci nie je pravdepodobné, že Stan samotný nosil tieto tenisky na suchý zips pri svojich veľkých zápasoch, keďže má teraz 66 rokov je priamo v demografickom cieli tohto ikonického kúsku.

Pánske topánky na suchý zips získavajú čoraz väčšiu obľubu aj medzi svetovými, nie športovými značkami. Acne Studios, Ami a A.P.C. sú značky, ktoré vyšli na trh s pánskymi topánkami na suchý zips podľa predlohy stále prítomných tenisiek Stan Smith. Je to obrovský skok k fenoménu elastických popruhov na priehlavku. Je to úžasný trend športovej aj formálnej obuvi a prinášajú ho všetci, od Adidasu až po Givenchy.

Ani Klingel nezaostáva svojou ponukou pánskej obuvi za svetovými trendmi. Pánske topánky na suchý zips rokmi overených značiek Josef Seibel, Ströber, Waldläufer, Jomos, alebo Kappa sú v našej on – line predajni k dispozícii v nespočetnom množstve farieb, štýlov aj materiálov. Stačí sa len usadiť do vášho obľúbeného kresla a nájsť si tie pravé pre vás.


waiting...