• viac ako 20.000 tovarov online
 • bezpečný nákup
 • móda pre každý typ postavy

Krojová móda

Krojová móda Wiesn Dirndl: bavorský look je absolútne trendy. Tradičné oblečenie nosené v alpskej, nemecky hovoriacej časti Európy sa nazýva Tracht. Vyrába sa z čiste prírodných materiálov, od tych robustnejších ako filc, kamzíčia, jelenia či kozia koža, vlna a ľan až po jemnú bavlnu a hodváb. Tracht existuje v pánskom a dámskom prevedení. Ženy nosia hlavne šaty zvané Dirndl, ktoré sa nosia s bielou blúzkou a zásterou Schürze, a doplnkami ako šatka a klobúk.

Krojová móda(14)

 • Normálne veľkosti (dámska móda)
  • 42
  • 44
  • 46
  • 48
  • 50
  • 52
  • 54
  • 56
  • 58
  Podprsenky/spodná bielizeň-veľkosť košíčkov
  • A
  • B
  • C
  • D
  • E
  • F
  Podprsenky/spodná bielizeň-obvod pod prsiami
  • 70
  • 75
  • 80
  • 85
  • 90
  • 95
  • 100
 • od
  do
 • Ďalšie filtre

Krojová móda

Krojová móda Wiesn Dirndl je vo svete módy absolútnou a najhorúcejšou novinkou. Wiesn Dirndl vytvoril špeciálne pre Wiener Wiesn nemecký výrobca krojovej módy Spieth & Wensky a pozostáva z hnedého červenou niťou vyšívaného živôtika so šnurovaním a výstrihom v tvare srdca, červeno-bielo károvanej sukne, červenej vyšívanej zástery a bielej blúzky akú nosila Carmen (dirndlová blúzka s holými ramenami). Viedenský Wiesn Dirndl patrí k druhu jednoduchých rustikálno-romantických Wiesn dirndlov, vo vidieckych domácnostiach Alpských regiónov sa používali bavlnené a ľanové látky a klasické vidiecke káro na posteľnú bielizeň, obrusy, závesy alebo pracovné košele.

Krojová móda - Dirndl, je pestrá a svieža, dievčensky radostná a trochu vyzývavá. Letia farebné odtiene vo farbách bobuľového ovocia alebo trávovo zelená rovnako ako klasická salzburská modrá. Uplatňujú sa aj ružová, červená a oranžová a revival zažívajú aj rôzne prvky prevzaté z krojov, ako napríklad lemovanie Froschgoscherl alebo ružové volániky. Dirndl si zamiluje každá dáma.

Dirndl ako importovaný štýl krojovej módy z Bavorska je v ponuke aj vo variante ušľachtilého „gýču“. Krikľavo pestrý, zamatovo-hodvábny, lesklý alebo transparentný, živôtiky vyzdobené stuhami, reťazovým šnurovaním a nášivkami. Štrasové ozdoby, sieťové pančucháče a gombíky s lebkami. Volániky, spodničky a čipky kolom dokola, zo všetkého o niečo viac a môže byť aj trochu uletené. Čím kratší, o to žiarivejšie farby. Pred zrkadlom si môžete trochu pripadať ako v kostýme, ale Wiesndirndl ako odev by sa nemal brať príliš vážne! Na kroje a tradície sa ich tvorcovia a nositelia dívajú s humorom a zároveň ich oživujú v priamom prenose.

Dámy, pre ktoré je to trochu silná káva, môžu skúsiť "klasické kožené nohavice". Krátke kožené nohavice sú kúskom krojovej módy, ktorý je rovnako nápaditou alternatívou pre dámy ako dirndl, a s tým správnym tričkom vyzerajú fantasticky. Hlavným cieľom je veselo si užívať slávnosti piva v nezabudnuteľných šatách, pohodlne, zábavne a originálne. Štýl dirndlu bol výrazne ovplyvnený gýčovou operetou "Na bielom koníkovi". Krojová móda bola šik a dámy na celom svete začali jej časti nosiť i počas bežných dní. Počas operetných predstavení na Broadwayi prepukol tento trend aj za oceánom. Šaty štýlu dirndl spôsobili hotovú senzáciu.

Krojová móda pre tých, čo radí udávajú tón má len málo spoločného so zásterami z kuchyne na sedliackom dvore. Nový Wiesn Dirndl je cool, vtipný a uletený. Povolené je všetko, čo sa nositeľom páči. Starý dobrý dirndl sa zbavil svojho staromódneho imidžu a zameral sa na svoje prednosti: dirndl zvýrazňuje postavu, výborne tvaruje dekolt a štíhly pás. Sukňa z dirndlu môže byť pokojne aj trochu kratšia a končí často nad kolenami.

"Keby všetky ženy nosili Dirndl, na svete by neexistovala ohavnosť". (Viviene Westwood)

Dirndl vznikol z bavorskej zdrobneniny "Dirn", v spisovnej nemčine "Dirne", čo znamená (pejoratívne) pobehlica, prostitútka. V dnešnom modernom nemeckom jazyku predstavuje slovo "Dirne" mladú ženu. V polovici minulého storočia sa v niektorých nárečiach ako Dirn označovala aj poľnohospodársky zamestnaná služobná (aj špeciálny výraz Dirne sa v spisovnej nemčine používal pre mladé ženy nízkeho pôvodu a špeciálne zamestnané v službách domácností či poľnohospodárstva. Tieto ženy sa obliekali do krojov ktoré sa označovali ako "Dirndlgewand" (doslovný preklad: dievčenské šaty). V súčasnosti je tento výraz skrátený na "Dirndl". Pri dámskej krojovej móde Dirndl, nehrá farba a dĺžka žiadnu rolu. Voľakedy mala každá alpská dolina svoj vlastný osobitý Dirndl; dnes nastala aj v tejto oblasti globalizácia a vznikol nový pojem Modedirndl, ktorý spája tradíciu a trend. Každý si môže vybrať podľa svojho gusta, bez ohľadu na "stavovské postavenie".

Slobodné dievčatá nosia zásteru "Schürze" uviazanú vpredu, vydaté ženy uviazanú vzadu (voľakedy boli pravidlá komplikovanejšie; keď sa ženy ešte delili na panny, vdovy, vydaté, nevydaté, rozvedené... dnes pojem "single" šikovne zastrešuje hneď niekoľko kategórií). V každom prípade, už pri zaväzovaní mašle si musí dáma premyslieť, aké signály chce vysielať (ohľadom prípadného flirtu)... V zásade ale existuje jedno pravidlo. Ak má žena uzol na zástere na ľavej strane, značí to: Som voľná. Ak na pravej: Som zadaná.

Aj svetoví módni návrhári sa často nechávajú inšpirovať alpskou krojovou módou. V Rakúsku je momentálne najpopulárnejšia návrhárka Lena Hoschek z Grazu.

Aktuálny boom krojovej módy rozdelil priaznivcov módy na dva tábory: umelecké remeslo verzus Lifestyle Statement. Znalci krojov však milujú klasický a elegantný Dirndl.

Prívrženkyne dirndlov a milovníci krojovej módy z presvedčenia nosia toto „vidiecke oblečenie“ ako vznešený a zároveň jednoduchý dirndl vo všedný deň, ale aj v Salzburgu počas festivalu Festspiele alebo na Viedenskom poľovníckom plese. Práve v Rakúsku je ešte stále množstvo "krojových ostrovov" – to sú regióny, v ktorý sa kroje nosia vo svojej tradičnej podobe aj dnes bezo zmeny.

Krojová móda signalizuje prirodzenosť, jednoduchosť a nefalšovanosť

Dirndl síce patrí k najflexibilnejším odevom vôbec, ale aj v prípade dirndlu má dobrý vkus svoje hranice. Umenie spočíva v pohotovej reakcii na trendy v intervale medzi tradíciou a inováciou a súčasnom udržaní kroku s dobou. Menej je pritom často viac.

V súčasnej dobe existuje okrem tradičných krojov takzvaná Landhaus móda. Svoj jedinečný pôvod má síce v kroji, ale svojím zjavom úplne voľne nasleduje módne trendy doby. Tiež z nej môžete vyčítať buď váš pôvod, finančnú situáciu alebo spoločenské postavenie.

Dirndl blúzky sú dôležitou súčasťou krojovej módy. Dirndl blúzky existujú v mnohých variantoch, napríklad s nadýchanými rukávmi, alebo aj ako Carmen blúzka. Naše online predajňa vám ponúka veľký výber dirndl blúzok. Termín blúzka pochádza z francúzštiny a opisuje kabát / plášť. Okrem rôznych rukávov pri folklórnych blúzok treba venovať pozornosť aj "balkóna" teda výstrihu. Výstrihy krojových blúzok sú tak odlišné, ako kroj samotný. Dirndl blúzka môže mať výstrih v tvare srdca, rovnako ako napríklad krojová blúzka s dlhým rukávom môže mať V-výstrih. Ponúkame aj veľmi exkluzívne a nápadné blúzky. Myslíme si, že osobitá dirndl blúzka je nevyhnutná, a každá milovníčka krojové módy by mala mať v skrini jednu červeno-bielo kockovanú. Dirndl blúzka (krátky strih) sa nosí vždy pod dirndl na rozdiel od blúzky dlhšieho strihu, ktorú môžete nosiť napríklad aj k džínsom.

Kroj - dirndl je vskutočnosti kombinácia troch vecí: dirndl šiat, zástery a dirndl blúzky. Šaty majú spodničku a sú navrhnuté za predpokladu, že budete mať na sebe špeciálnu krátku Dirndl blúzku a naozaj sa veľa dirndl aj predáva so zodpovedajúcimi blúzkami. Niektoré však nie a blúzku si musíte zaobstarať samostatne a dokonca aj keď vaše dirndl prichádza s blúzkou, je dobré si zakúpiť dve alebo tri, aby ste ich mohli točiť (blúzku musíte prať podstatne častejšie než budete potrebovať čistiť vaše šaty).

Kroje sú dôležitou súčasťou kultúry a opäť idú do módy. Nie je to už len výsada folklórnych festivalov či vystúpení súborov. Odevné prvky tradičnej krojovej módy prenikajú aj do bežného života a bohatá ponuka Klingel tento trend len potvrdzuje.


waiting...
všetky ceny sú vrátane DPH Poštovné a balné vo výške 4,95 € platíte pri jednej objednávke iba raz