Poradňa

Kategórie

Poradňa

Poradňa Klingel vám zodpovie na všetky otázky týkajúce sa módy, poradí vám, keď si neviete rady aký materiál, aká farba, strih alebo štýl je pre vás najvhodnejší. Aké sú nové trendy. Čo je „in“ a čo už „in“ nie je. Ak medzi odpoveďami našej módnej poradne nenájdete odpoveď na tú vašu otázku, neváhajte sa na nás obrátiť. Naši poradcovia sú tu pre vás.

Mám 45 rokov a cítim, že niečo sa zmenilo, už sa akosi necítim dobre vo veciach ktoré som nosila predtým a potrebujem zmenu. Vždy som rada nosila rockový štýl, ale keď si dám vybíjané veci, tuším to už vyzerá akože “chcela stará mladou byť”. Čo si o tom myslíte?

Vo veku okolo 40 rokov veľa dám prechádza zmenou v obliekaní. Cítia, že už im nepristanú všetky farby, ktoré nosili predtým a tiež že ich šatník potrebuje zmenu štýlu. Hľadajú oblečenie, ktoré ich zvýrazní, rozžiari, v ktorom sa budú cítiť príjemne, zaujímavo a pritom primerane veku. V tomto období majú dámy potrebu prejaviť svoju ženskosť, pôsobiť viac elegantne a sofistikovane.

Čomu sa teda vyhnúť po štyridsiatke?

Príliš veľké množstvo doplnkov, farieb, veľa lesku, kovu a kože vyzerá primerane na mladých ženách a dievčatách. Zrelej žene k vytvoreniu sofistikovanejšieho, elegantnejšieho dojmu často stačia 1-2 výrazné doplnky.

Platí pravidlo, že čím vyšší vek žena má, tým je dôležitejšie vyberať si odtiene, ktoré jej tvári lichotia a tým viac by sa mala vyhýbať veľkému množstvu čiernej pri tvári. V čiernej dáma po 40-tke nevyzerá mladšie, práve naopak – táto farba zvýrazní každú vrásku a nedokonalosť pleti, odhalí na tvári všetko, čo si želáme ukryť. Platí to pre všetky farebné typy.

Výrazné nápisy a kresby na topoch, vreckách džínsov, zadnom diele bundy a pod. sú prvkami, ktoré vyzerajú dobre v šatníku dievčat a mladých žien, ale je otázne či aj v šatníku zrelej dámy. Citlivo zakomponované nemusia vhodne vybraté nápisy alebo kresby vyzerať zle ani na 40- ročnej dáme, ale je potrebné mať cit a strážiť tenkú hranicu, za ktorou už začína lacný dojem.

Je dôležité vybrať primeranú dĺžku sukne a skombinovať ju vkusne, zaujímavo, tak aby nevyvolávala lacný či vulgárny dojem. Od istého veku (je to individuálne a záleží na miere elasticity pokožky) by dáma nemala k minisukni zabúdať na pančuchy i v lete.

Sú telové silonky naozaj módnym faux pas?

Zvodne môžeme vyzerať v čiernych, modrých, ale i v telových pančuchách. Podmienkou je, aby celkovo vhodne dopĺňali zvyšok outfitu. V určitých prípadoch nie sú čierne pančuchy farebne alebo štylisticky naozaj vhodné a „telovky“ dokážu vytvoriť jemnejší dojem. Ale samozrejme záleží vždy od konkrétnej kombinácie oblečenia.

Dobrý deň, rada by som sa spýtala na tému „klobúky“. V dnešnej dobe sú veľmi módne a vracajú sa späť. Môžete mi poradiť, aký tvar klobúka si vybrať a s čím klobúk kombinovať?

Štýlové dámy nosia klobúky. Možno máte na jazyku vetu „klobúky nosia iba staršie dámy“, ale nie je to tak. Moderné dámy žijú štýlovo - počas leta doplnia svoj outfit výrazným veľkým klobúkom, ktorý im môže na prvý pohľad slúžiť aj ako slnečník, a v zime? Predstavte si krémové bolero, doplnené klobúčikom. Farba ladí tón v tóne a z vás sa stáva pôvabná dáma, za ktorou sa nebudú otáčať len muži. Také čaro majú klobúky.

Môže aj 60-ročná žena nosiť mini, keď má pekné nohy?

Prečo nohy neukázať, ak dobre vyzerajú? Treba však brať do úvahy aj stav pokožky (kŕčové žily, metličky, letokruhy na kolenách). No ak si dáte nepriehľadné pančušky, dĺžka okolo kolien nič nepokazí.

Ako farebne zladiť vínovú kabelku s ostatným oblečením a doplnkami. Stále som nosila čierne kabelky a chcela som zmenu . Len nechcem urobiť prešľap. Ďakujem vopred za odpoveď.

Vínová farba je momentálne veľmi módna, takže vínovú kabelku dobre využijete k jesenným i zimným outfitom. Môžete ju nosiť k čiernej, sivej, hnedej, tmavo zelenej, béžovej, bielej farbe a jej kombináciám. Výborne doplní aj denim. V jednom modeli kombinujte maximálne dve - tri farby - napr. Čierne nohavice / sukne, topánky a kabát + biely vršok + vínová kabelka a rukavičky. Alebo džínsy + hnedý vršok a topánky + vínová kabelka a šál. Alebo vínový vršok a kabelka + sivé nohavice / sukne a pod.

V poslednej dobe ma naozaj veľa zaujali pruhy, preto by som ich rada vyskúšala. Obávam sa ale toho, že v nich nebudem vyzerať dobre. Všade sa dočítam, že pristanú skôr štíhlym ženám a práve ja mám od modelkovských mier naozaj ďaleko. Môžu mi pruhy aj tak pristať?

K tomu, aby vám pristali rovnako skvele, ako štíhlym ženám, nie je nutné vlastniť modelkovské miery. O tom to totiž vôbec nie je. Tajomstvo úspechu sa ukrýva v niečom úplne inom - v umení dobre vybrať. Okolo pruhov koluje niekoľko mýtov, pričom jeden z nich je ten, ktorý ste spomenuli - že pristanú len štíhlym ženám. Keď si dáte záležať a vyberiete si kúsok, ktorý bude mať do detailov premyslený strih, ktorý pristane vašej postave, máte v podstate vyhrané. Pamätajte si, že čím viac padne strih ako uliaty, tým viac vám pristanú aj samotné pruhy.

Stavte na správne farby. Určite už veľmi dobre viete, aké farby vám lichotia najviac. Je dôležité zamerať sa na kúsky, ktoré majú vhodne zvolené poradie farieb. Ak máte napríklad objemnejšie bruško, stačí zvoliť kúsok, ktorý má práve v spomínanej oblasti pruh s tmavším odtieňom a vo vrchnej časti pruhy svetlejších farieb. Tým docielite celkom šikovnú kamufláže, vďaka ktorej budú vaše proporcie vyzerať opticky vyvážene.

Počula som, že je teraz v móde športová obuv k elegantným outfitom. Nedokážem si to veľmi predstaviť, to si teraz môžem na seba vziať svoje staré tenisky k puzdrovej sukni?

To rozhodne nie, staré športové tenisky sú určené len pre šport. Športové topánky sa teraz naozaj nosia a hlavne k elegantnejším veciam, aby ten kontrast ešte viac vynikal, ide ale o úplne nové, farebné tenisky. Väčšinou sú dokonca neónové alebo s výraznou potlačou. Okrem pohodlia dodajú vášmu outfitu šmrnc. Tento rok sa tiež nosia najrôznejšie verzie papúč a zvláštnych sandálov pripomínajúcich zdravotnícku obuv. Sú ale v štýlovom prevedení, skúste ich vyskúšať.

Chcela by som sa opýtať, či stále platí, že musí kabelka ladiť s topánkami?

Toto pravidlo je už dávno prežitok. Dnes naozaj môžete popustiť uzdu svojej fantázií a skúšať najrôznejšie kombinácie. Príliš veľká snaha mať všetko dokonale zladené naopak pôsobí ťažkopádne a vyumelkovane. V súčasnosti je naopak v móde mať nejaký prvok, ktorý outfit trochu "rozhodí". Kombinovať na prvý pohľad nekombinovateľné kúsky je tým najväčším umením.


waiting...