Ošetrovanie kože

Všeobecné pokyny na ošetrovanieKoža sa musí pravidelne ošetrovať a čistiť. Znečistenú useň napa bez pigmentácie možno čistiť bezalkalickým mydlom a destilovanou vodou. Okrem surovej alebo nubukovej usne, na ktoré možno použiť iba spreje, sa všetky druhy kože musia pravidelne ošetrovať čistiacim prostriedkom na kožu a krémom na kožu. Na predchádzanie vysychaniu a vyblednutiu treba všetky druhy kože chrániť aj pred priamym slnečným svetlom.

Odstraňovanie škvŕn

Škvrny treba čistiť podľa možnosti ihneď po ich vzniku. Čím rýchlejšie ošetríte znečistenie, tým väčšia je šanca, že ho odstránite.

Pivo, cola, alkohol, šťavy, víno
Ihneď vysať domácimi utierkami, nepretierať, navlhčiť destilovanou vodou a nechať vysušiť. Celý postup podľa potreby zopakovať a zintenzívniť bezalkalickým mydlom. Čistite nielen samotné miesto, ale vždy plochu od stehu po steh.

Mlieko, maslo, tuk, čokoláda

Hladká koža: Všetky zvyšky opatrne odstráňte z kože tupou stranou noža, vyčistite papierovou utierkou a preperte destilovanou vodou. Tuková zložka zostávajúca v koži sa nedá nikdy úplne odstrániť. Tuková škvrna sa však v priebehu nasledujúcich týždňov sama odstráni, vďaka tomu, že koža dýcha. - Surová koža: Všetky zvyšky opatrne odstráňte z kože tupou stranou noža, vyčistite papierovou utierkou a preperte destilovanou vodou. Vysušenú kožu potom vyčistite kefou na surovú kožu. Za priaznivých podmienok zvyšná tuková škvrna z kože zmizne.
Brúsená koža: všetky zvyšky z kože opatrne odstráňte tupou hranou noža, prečistite krepovým papierom a umyte destilovanou vodou. Suchú kožu potom ešte prečistite kefkou na česanú useň. V prípade správneho postupu čistenia mastný fľak zmizne.

Fixky, tuk z vlasov, škrabance, guľôčkové pero, lieky, lak na nechty, pot, atrament, strata farby:
Tieto poškodenia dokáže odstrániť iba odborník. Na optické zmiernenie však tieto škvrny možno ošetriť ako škvrny od krvi a vína.

Zvratky, moč, krv
Ihneď vysať papierovými utierkami, nepretierať, navlhčiť destilovanou vodou a nechať vysušiť. Celý postup podľa potreby zopakovať a zintenzívniť bezalkalickým mydlom. Čistite nielen samotné miesto, ale vždy od stehu po steh.

Tuky a krémy
Všetky zvyšky opatrne odstráňte z kože tupou stranou noža, vyčistite papierovou utierkou a preperte destilovanou vodou. Tuková zložka zostávajúca v koži sa nedá nikdy úplne odstrániť. Tuková škvrna však v priebehu nasledujúcich týždňov sama zmizne, vďaka tomu, že koža dýcha.