Krojová móda(0)
Ospravedlňujeme sa! Vybraná kategória neobsahuje žiadne produkty.

Filtrovať & zoradiť

  • Zoradiť podľa:
    Najpredávanejšie

Zoradiť podľa:

Krojová móda(0)

Pánska krojová móda

Je obľúbená, je oslavovaná a dáva vždy príležitosť k tradičným návratom: pánska krojová móda. Krojová móda je opisovaná ako tradičné oblečenie vidieckeho obyvateľstva a jej rozšírenie bolo ohraničené časovo, regionálne aj konfesionálne. Menila sa podľa príležitosti a odzrkadľovala spoločenské postavenie. A čo je zaujímavé, zo svojej obľúbenosti nestráca ani v tejto uponáhľanej dobe. Skôr naopak.

Pánska krojová móda

Boom krojovej módy nastal vďaka celkovému spoločenskému vývoju. Mnoho z nás, ktorí sme presťahovaní do mesta sníva o romantike vidieckeho života. V časoch ekonomickej neistoty mnohí túžia po istote a poriadku a veria, že to nájdu v živote poznačenom tradíciami. Takže história krojovej módy ešte zďaleka nie je dopísaná.

Dnešná pánska krojová móda čerpá z krojov horských oblastí horného Bavorska. Na začiatku 19. storočia vypuklo na bavorskom aj viedenskom dvore naozajstné krojové nadšenie. V roku 1883 sa učiteľ Josef Vogl zasadil za zachovanie kožených nohavíc a starých krojov a spolu s ďalšími mladíkmi založil prvé združenie za zachovanie krojov.

Tým bol položený základný kameň pre vznik početných tzv. Trachtenvereine. Prominentným fanúšikom pánskej krojovej módy bol princ regent Luitpold Bavorský, nástupca Ľudovíta II. Bolo ho často vidieť, rovnako ako cisára Františka Jozefa, pri love v krátkych kožených nohaviciach.

Počas druhej svetovej vojny boli krojové združenia zneužité nacistami. „Trachtenvereine“ boli zakázané a zreorganizované do „Trachtengemeinschaften“ krojových spoločenstiev. Prostredníctvom organizácie „Kraft durch Freude“ bol kroj využívaný k posilneniu lásky k domovu a národnej hrdosti.

Po znovu oživení Trachtenvereine ich bolo v roku 1946 celkovo 500 s presne 45.000 členmi. V roku 2002 už počítajú 200.000 členov. Dnes je to 160.000 dospelých a 100.000 detských členov.

Pánska krojová móda v 50. a 60. rokoch

V 50. a 60. rokoch zažila pánska krojová móda obdobie rozkvetu. Bola rozšírená v hotelierstve a gastronómii , ale nosila sa aj počas leta tráveného na vidieku. Kožené nohavice boli ako každodenný, ale aj príležitostný odev rovnako nevyhnutné.

Pánska krojová móda sa nevyskytuje len v Alpách, ale najmä tam získala veľkú popularitu. Aj počiatky cestovného ruchu mali významný vplyv na zachovanie krojovej módy. Letní aj zimní hostia z miest sa stali dôležitým zdrojom príjmov pre alpské oblasti. Obyvatelia miest sa aj oblečením bavorského kroja vracajú nejakým spôsobom k prírode.

Prečo vyzerá pánska krojová móda tak ako vyzerá?

Vzhľad pánskeho kroja nie je náhodný. Jeho mimoriadne charakter vznikol z jednoduchých a praktických dôvodov. V horách boli hrubé kožené nohavice rovnako užitočné ako štucne, ktoré nechávajú kolená voľné, ale lýtko udržiavajú v teple, rovnako ako udržiavajú v teple nohy ťažké okované topánky. Keďže pri výstupe by bol opasok nepraktický, nohavice držia traky, ktorých široké pásy boli použité na aplikáciu zdobenia, rovnako ako nohavice samotné boli často vyšívané. Do búrlivého počasia horských oblastí sa vode odolná Loden látka skvele hodila, proti slnku chránil okraj plsteného klobúka. Ako šperk pre poľovníka slúžili jeho lovecké trofeje zavesené na retiazke hodiniek, klobúk zdobilo perie z orla, alebo volavky. Gombíky saka a nohavíc boli zhotovené z rohoviny.

Traky

Traky sú vyšívané v závislosti na členstve v združení a znamenajú niečo ako „občiansky preukaz". Môžete jasne rozoznať, z ktorej dediny traky pochádzajú. Jednotné vyšívanie na trakoch jednotlivých „Trachtenvereinen“ je ešte aj dnes usus. Alternatívne sa nosí aj krojový opasok.

Charivari

Charivari je alpský, hlavne v Bavorsku a Tirolsku nosený krojový šperk pre pánov aj dámy. Slovo Charivari siaha až k latinskému „Caribaria“ čo znamená „neporiadok“, alebo „posadnutosť“. A práve to charakterizuje pekné Charivari.

Pre pánov je to viac či menej masívna strieborná retiazka s dĺžkou 33 cm s najmenej piatimi príveskami, pričom párny počet prináša smolu. Táto retiazka sa spravidla nosí na náprsenke kožených nohavíc.

Ukáž mi svoj kroj a ja ti poviem kto si

Pánsky kroj je viac ako len jednoduchý tradičný odev, je to tiež komunikátor s mnohými významami a poskytne - vo svojej pôvodnej podobe - nepreberné množstvo informácií o pôvode, ekonomických podmienkach, spoločenskom postavení a rodinnom stave svojho nositeľa.

Kroje slúžili predovšetkým na prezentáciu majetku a bohatstva. Čím viac gombíkov bolo na veste, tým bohatší nositeľ bol. V niektorých regiónoch boli preto gombíky na veste tak tesne vedľa seba, že už nenechali žiadny voľný priestor. Pánsky kroj sa v priebehu rokov nedal ovplyvniť žiadnymi smermi a nasleduje svoje vlastné módne trendy.

Renesancia pánskej krojovej módy

V súčasnej dobe existuje okrem tradičných krojov takzvaná Landhaus móda. Svoj jedinečný pôvod má síce v kroji, ale svojim zjavom úplne voľne nasleduje módne trendy doby. Tiež z nej môžete vyčítať buď váš pôvod, finančnú situáciu alebo spoločenské postavenie. Aj kožené nohavice možno dnes nosiť v rôznych variantoch. K dispozícii sú dlhé nohavice, nohavice po kolená, ktoré siahajú kúsok pod kolená a krátke nohavice, tzv. "Plattler nohavice". Tieto nosia väčšinou poľnohospodári, pretože garantujú nohám potrebnú voľnosť. Zvyčajne sa nosia s podkolienkami, ktoré chránia pred chladom. Alternatívne sa môžu kombinovať s tzv. Loferl. A to najmä pri slávnostných príležitostiach. Loferl sú úplne pôvodné bavorské pančuchy. Tento trend ide ruka v ruke s rastúcou popularitou folkových festivalov, hnacím motorom je samozrejme najväčší festival na svete Oktoberfest v Mníchove.

Hotspot Oktoberfest

Pri príležitosti svadby korunného princa Ľudovíta Bavorského a princeznej Terézie, usporiadal bankár a major Andreas Michael Dall'Armi na lúke za hradbami Mníchova skvelé konské dostihy. Tak sa konal 5 dní po svadbe, 17.októbra 1810 prvýkrát Oktoberfest na lúke pomenovanej na počesť princeznej Theresienwiese. Slávnosť mala tak veľkú odozvu, že sa odvtedy opakovala každý rok – s výnimkou vojnových rokov. V roku 2010 oslávil Oktoberfest 200 ročné narodeniny.

Najväčší festival na svete nešíri len slávu nemeckého piva aj do najposlednejšieho kúta sveta, ale zvyšuje popularitu Landahus módy, pánskej krojovej módy a vedie kroj späť do nášho života. Pánska krojová móda sa stala neuveriteľným trendom pre vidiecku aj mestskú populáciu.

Začína to už vzhľadom. Nositeľ kroja uniká z nudy všedných dní, od tričiek a džínsov a hrá sa s farbami, tkaninami a ornamentmi. Namiesto trička s nič nehovoriacim nápisom, teraz nosí poctivo utkaný ľan a nohavice s výšivkou na hrudi. Ak to aj nie je práve tradičný plesnivec, môžu to po novom byť aj iniciály. K tomu nosia páni vlnené podkolienky a topánky, ktoré nevyrobil Adidas.

Pánska krojová móda šíri vždy radosť a pocit domova. Aj vás fascinuje toto typické bavorské oblečenie? Nezabúdajte však, že aj pri kúpe kroja platí zásada – nešetrite na kvalite, ale na cene! A na to je tu pre vás Klingel so svojou skvelou ponukou pánskej krojovej módy za rozumnú cenu.


waiting...