Námornícka móda(0)
Ospravedlňujeme sa! Vybraná kategória neobsahuje žiadne produkty.

Kategórie

Filtrovať & zoradiť

  • Zoradiť podľa:
    Najpredávanejšie

Zoradiť podľa:

Námornícka móda(0)

Pánska námornícka móda

Pánska námornícka móda je v kurze stále. Mužský svet ju miluje a dizajnéri sa k nej vracajú už 150 rokov. Napriek novým trendom každú sezónu triumfuje bez obáv, že by jej popularita mohla vyhasnúť. Je svieža, veselá, pohodlná, športová aj elegantná. V jednotlivých kúskoch oblečenia i doplnkov sa snúbi športová elegancia s praktickosťou, ktorú iste ocenia nielen páni milujúci besnenie morských vĺn.

Pánska námornícka móda

História námorníckej uniformy siaha do prvej polovice 18. storočia, keď sa oblečenie „matrózov“ skladalo z modrého saka, svetlomodrej vesty, bielych nohavíc a modrých pančúch. Do anglickej armády bola povinná slávnostná rovnošata zaradená v roku 1840. Od roku 1778 sa vo francúzskom módnom časopise Galerie des Modes objavujú chlapčenské námornícke odevy s voľnou halenou a dlhými nohavicami. Už onedlho bol vraj Londýn priam zaplavený tmavomodrými modelmi, ktoré sa inšpirovali uniformou námorníkov. S námorníckymi typmi odevov v sériovej konfekcii pre deti a dospelých sa stretávame až v dvadsiatych a tridsiatych rokoch 20. storočia, keď sa stali súčasťou módy na voľný čas.

Návrhári námorníckej módy

Jean Patou, ktorý získal slávu ako kapitán francúzskej koloniálnej pechoty, založil v Paríži v roku 1919 módny dom. A práve v ňom sa zrodila námornícka móda dvadsiatych rokov na voľný čas, taká blízka Jeanovi Paulovi Gaultierovi. Ten nosenie námorníckeho trička povýšil na súčasť svojho imidžu. Námornícke tričká ale nie sú doménou iba Jean-Paula Gaultiera. Ich šmrnc a účelnosť znovu objavilo mnoho ďalších návrhárov. Na ich návrhy šikovne reagujú veľké obchodné reťazce. Značnej obľube sa teší napríklad návrh Christopha Decarnina, ktorý pre značku Balmain už pred pár sezónami navrhol výrazné ramená a pruhované tričká s nášivkami inšpirovanými vyššími námorníckymi šaržami. A bol to rok 1920, keď Coco Chanel navštívila Benátky, aby odprezentovala svoju plážovú kolekciu a zaviedla módu námorníckych nohavíc. Karl Lagerfeld si vybral na predstavenie špeciálnej letnej kolekcie Chanel 2010 Cruise Collection s námorníckymi motívmi slnečné Saint Tropez.

Pánska námornícka móda to nie sú už len pruhované trička a biele nohavice. Je to štýl. Oblečenie pôvodne určené na voľný čas návrhári povýšili na elegantný look „lepšej spoločnosti“. Kolekcie inšpirované korzármi a morskými vlkmi, slnečnou riviérou a prímorskými letoviskami celého sveta nastupujú na scénu v plnej paráde. Klasická pánska námornícka móda sa vracia na scénu a je rafinovaná a sebavedomá.

5. máj je medzinárodný deň prúžkov. Námornícku módu si obľúbili aj slávne osobnosti - Coco Chanel, ktorá ju uviedla do ženských šatníkov, maliar Pablo Picasso, spevák Kurt Cobain, herečka Brigitte Bardot, modelka a herečka Alexa Chung. Tí všetci pruhy milujú! Niet divu!

Ako nosiť pánsku námornícku módu

  • Dá sa v nej chodiť všade, nielen na dovolenku a k vode.
  • Investícia nemusí byť veľká, trend sa stále vracia.
  • Stačia biele nohavice, tmavomodré sako a zlaté doplnky.
  • Stálicou sú admirálske saká, ale aj charakteristické farby, pruhy či symboly.
  • Možnosť obmien rozširujú detaily ako kotvičky, rybičky, kormidlá a typické zlaté gombíky, laná, uzly.

Čo ste možno o pánskej námorníckej móde ešte nevedeli

Len máloktorý, ak vôbec nejaký zvršok, sa pýši tak bohatou históriou ako dvojradový "námornícky" kabát Pea coat ...

Pea coat sa radí k skupine tých outfitov, ktorý vzišli z námorníckej uniformy a nečakane našli svoj nový život vo svete módy.

Jeho produkciu už dávno neovládajú značky vyrábajúce pre námorníctvo. V dnešnej dobe Pea coat patrí k povinným kúskom nielen všetkých fanúšikov vysokej módy, ale aj všetkých módne uvedomelých pánov a na zaoceánskych lodiach ho možno uvidieť skôr na štýlovom pasažierovi než na námorníkovi.

Hoci svojim pôvodným účelom dávno neslúži, praktickosť a odolnosť zostala zachovaná.

Má nenápadný, ale nezameniteľný vzhľad: široké klopy, dvojradové zapínanie, typickú tmavomodrú farbu zvanú dark navy a osem gombíkov s vyobrazením lodnej kotvy. (Tá kotva na gombíku, ktorú dnes väčšina konfekčných výrobcov ignoruje, je samozrejme dôležitá - bez nej kabát nekupovať!)

Tento kabát nemožno zameniť s iným, hoci sa vyrába v mnohých variáciách, veľkostiach a farbách. A hoci Pea coat vytvára dojem prísne štýlového outfitu, pýši sa aj svojou nespochybniteľnou stránkou, ktorú páni ocenia najmä v chladnom a daždivom počasí. Zrejme aj to je dôvodom, prečo sa tento kabát radí k štandardnej odevnej výbave amerického námorníctva, a to už od osemdesiatych rokov 19. storočia.

Hoci slovko Pea coat sa prvýkrát v súvislosti s ošatením námorníkov objavilo už v 18. storočí, dnešná podoba kabátu sa vyrysovala počas štyridsiatych rokov 20. storočia pod diktátom istého inštitútu amerického námorníctva, presnejšie jej výhradného výrobcu oblečenia Naval Clothing Factory. Došlo k jeho výraznému skráteniu, zmenil sa sklon vreciek a rozšírili sa klopy.

Svoj pôvod má však tento módny námornícky kúsok nie v americkom, ale v britskom námorníctve. Pod vlajkou Jej Veličenstva ho obvykle nosievali námorníci nižších hodností, ktorí mali na starosti odvíjania a zvinovanie plachiet, šplhanie po sťažni a ďalšie neobľúbené aktivity, ktorých náročnosť sa zvyčajne znásobovala s rozmarmi počasia. A práve v tomto smere Pea coat slúžil priamo znamenite.

Ďalších sto rokov sa Pea coat nielen v britskom či európskom, ale postupne aj vo svetovom námorníctve pýšil výsostným postavením. Bol to odev, ktorý o nositeľovi naznačoval: Ja som námorník, kto je viac? Dominancia kabátu ako symbolu postupne ustala medzi svetovými vojnami, keď najmä vyšší dôstojníci privykli komfortnejším a tiež ozdobnejším oblekom.

V tom istom čase pritom došlo aj k definitívnej premene námorníckeho kabátu do dnešnej podoby, ktorú diktovali potreby americký armády. Okrem iného sa zmenil spôsob zapínania, čo viedlo k tomu, že jeden rad gombíkov začal slúžiť výhradne estetickým dôvodom. Išlo pritom o rýdzo praktickú zmenu: výrazne sa totiž zmenšila pravdepodobnosť aby sa námorník zasekol v sklone - takto nanajvýš prišiel o prebytočný gombík. Odev taktiež získal svoju typickú tmavomodrú farbu zvanú dark navy. Opätovne bola dôvodom praktickosť: ukázalo sa, že modrá indigo bola najodolnejším odtieňom voči slnečným lúčom a nevybledla ani po útoku dažďa či iných zákerností nevyspytateľného počasia.

Pánska námornícka móda a obuv

Samozrejme neoddeliteľnou súčasťou pánskej námorníckej módy je aj typická obuv. Lodné mokasíny, čiže Boat Shoes (či Deck Shoes) patria k verným súčastiam letnej námorníckej módy. Ako náhle sa oteplí a hľadá sa alternatíva k teniskám, lodné mokasíny pre mnoho pánov bývajú prvou voľbou.

Ich obľuba aj mimo sveta luxusných jácht a lodí stabilne rastie od prelomu 70. a 80. rokov. Pesimisti tvrdia, že sa na tom podpísalo aj vydanie mierne sarkastickej knihy The Official Preppy Handbook z roku 1980, v ktorej si autorka Lisa Birnbach uťahuje z bohatých, bielych Američanov a ich snobského sveta za múrom. Na obálke knihy sa objavila práve námornícky mokasín ako symbol luxusného života na jachte. Zrazu však túto obuv musel mať nielen každý bohatý biely jachtár, ale aj jeho kontrakultúrni protivníci ...

Dnes sú boat shoes samozrejme stálicou pánskej námorníckej módy. Drvivá väčšina ich nositeľov jachtu nevlastní, možno po nej ani netúži - len jednoducho oceňuje túto absolútne pohodlnú a nadčasovú obuv. Vierozvestcovia preppy štýlu vám potvrdia, že námornícke mokasíny sa nosia zásadne bez ponožiek, klasická farba je tmavohnedá, ale dnes ich výrobcovia chrlia v desiatkach rôznych obmien, či už farebných alebo materiálových ...


waiting...