Chronografy(0)
Ospravedlňujeme sa! Vybraná kategória neobsahuje žiadne produkty.

Kategórie

Filtrovať & zoradiť

  • Zoradiť podľa:
    Najpredávanejšie

Zoradiť podľa:

Chronografy(0)

Pánske chronografy

O presnosti sa hovorí ako o výsade kráľov. Byť dochvíľny je základom dobrých mravov i výpovedným rysom o osobnosti človeka. K vlastnej presnosti ale potrebujeme zariadenie, v našom prípade hodinky, ktoré nám presnosť sprostredkuje. Pánske chronografy sú jednou z možností. Hodinky vybavené chronografom majú dve nezávislé merajúce sústavy, pričom jedna ukazuje aktuálny čas a druhá meria (stopuje) jeho kratšie úseky, spravidla na samostatnom ciferníku.

Pánske chronografy

Pánske chronografy sú jedna z mála vecí, ktoré v modernom hodinárstve nevymyslel a nezostrojil Abraham-Louis Breguet. Je to tiež majstrovská ukážka toho, koľko koliesok, páčok a skrutiek sa dá vtesnať do obmedzeného priestoru. Stačila kvapka atramentu na bielom papieri a svet mal ďalší vynález - ako to vlastne všetko začalo? Na dostihoch.

Pánske chronografy poznáme od roku 1821, kedy boli vynájdené francúzskym hodinárom Rieussecem. Lepšie povedané, prvýkrát použil tento výraz v súvislosti s hodinkami a nechal si ho v roku 1822 patentovať.

Výraz chronograf je gréckeho pôvodu. Tvoria ho slová chronos a graph, ktoré v preklade znamenajú čas a písanie. Prvé použitie chronografu sa datuje niekedy v osemnástom storočí, keď bolo vymyslené zariadenie, ktoré zaznamenávalo čas letu strely. Išlo o tzv. jednoduché stopky, ktoré sa časom rozvíjali. Dokonca presný pôvod a vznik nie je možné presne určiť, nakoľko je viac prameňov, ktoré sa názormi odlišujú.

Avšak pôvodné použitie a zároveň dôvod na jeho vynájdenie možno hľadať v časoch kráľa Ľudovíta XVIII v roku 1821. Tento kráľ mal totiž veľmi rád konské dostihy a zaujímalo ho, ako dlho jednotlivé dostihy trvajú. Pre navrhnutie pomôcky, ktorá dokáže zmerať čas bol najatý Nicolas Rieussec, ktorý vymyslel prvý fundovaný chronograf, ktorý bol uvedený na trh. V roku 1822 dostal patent na svoj vynález.

Stvoriteľ tohto prevratného vynálezu, ktorý dokázal merať časové rozmedzie od pätiny sekundy až po desať minút, svoje dielo nazval "sekundový chronograf". Na rozdiel od moderných hodiniek, ktorým sa hovorí rovnako, nebol spojený so žiadnymi hodinkami, ale nachádzal sa v drevenej skrinke a hlavne bol chronografom v pravom slova zmysle, pretože nahromadený čas zapisoval - na začiatku merania užívateľ spustil ihlu ukotvenú v zásobníku atramentu na emailový prstenec . Tento prstenec, kalibrovaný na pätinu sekundy, sa otáčal okolo vlastnej osi raz za minútu. Na ďalšom sčítači potom naskakoval na samostatnom počítadle súčet minút. Emailový povrch musel byť samozrejme po každej takejto práci vyčistený a bolo treba dopĺňať atrament a čistiť ihlu, ale ... chronograf (slovensky by sme mu mohli hovoriť "časopis") bol na svete. Na rozdiel od tohto prístroja by dnešným chronografom pristalo skôr označenie chronoskop, pretože uplynulý čas ukazujú (čo pochopila firma Omega a obchodný názov chronoskop si zaregistrovala).

Hoci je za vynálezcu predchodcov moderných chronografov, považovaný Nicolas Mathieu Rieussec, patent, ktorý podal v roku 1862 hodinár Adolphe Nicole je podľa zistení značky Louis Moinet absolútne prvým dôkazom existencie zariadenia korešpondujúceho vzhľadom a funkčnosťou so súčasnými, chronografmi.

Na oficiálne potvrdenie sa čakalo do roku 2013 kedy predstavitelia švajčiarskej značky Louis Moinet na tlačovej konferencii odhalili pozoruhodný objav, ktorý uznáva francúzskeho hodinára za skutočného a nespochybniteľného otca chronografov.

V porovnaní s Rieussecovým aparátom nazývaným aj „Time Writer“, merajúcim čas (predovšetkým konských dostihov) otretím kvapky atramentu na rotujúce platni, hodinky vyrobené manufaktúrou Louis Moinet sú chronografom v pravom zmysle slova – s centrálnou sekundovou ručičkou, tromi sčítačmi a nulovacím mechanizmom. Z fotografií je zrejmé, že od dnešných vreckových chronografov ich navonok odlišuje len patina na púzdre.

Louis Moinet navrhol tento chronograf pre vlastnú potrebu. Presné výpočty počas astronomických pozorovaní bol schopný vďaka 30-hodinovej rezerve chodu merať nepretržite po dobu najmenej 24 hodín. Strojček používa pre zabezpečenie konštantnej sily prenášanej na zotrvačku retiazkový fusée prevod s platinovými regulačnými závažiami. Hodinky sú dokonca vybavené indikátorom miery natiahnutia, viditeľným cez apertúru v prachovom kryte. Jediným markantným rozdielom oproti moderným chronografom je nutnosť držania štart-stop tlačidla pri dlhších meraniach.

Čo je to chronograf?

Výraz chronograf by sa dal najlepšie preložiť ako stopky. Hodinky vybavené chronografom majú dve nezávislé merajúce sústavy, pričom jedna ukazuje aktuálny čas a druhá meria (stopuje) jeho kratšie úseky, spravidla na samostatnom ciferníku. Hodinky obsahujúce chronograf majú väčšinou na ciferníku tri samostatné ciferníčky merajúce desatiny sekundy a minúty, sekundy meria veľká sekundová ručička na veľkom ciferníku a na treťom ciferníku je „sekundovka“ pre bežné hodinky. A práve tu sa možno zamyslíte – načo mi je na hodinkách toľko ručičiek a menších číselníkov? Nie je to iba zbytočná dizajnová záležitosť, pokiaľ mi stačí iba vedieť, koľko je presne hodín?

Práve tí z vás, ktorým toto napadne si môžu kúpiť chronograf nie kvôli funkčnosti, ale pre jeho luxusný vzhľad. Správnou kombináciou farieb výrobcovia pánskych chronografov dokážu vytvoriť kúsky vhodné na voľno časové aktivity, ale aj na pracovné stretnutia či rôzne spoločenské udalosti. V súčasnosti je možné si vybrať medzi nenápadným farebným prevedením chronografu, či sa naopak rozhodnúť pre výraznejší, ktorý je zdobený kamienkami, púta pozornosť a nepôsobí obyčajne. Ak sa teda medzi toľkými ručičkami a číselníkmi začnete strácať, stále budete mať na ruke štýlový módny doplnok, ktorý vám bude môcť závidieť každý milovník kvalitných doplnkov.

Ikony pánskych chronografov

Pýtate sa, existuje niečo ako zlatá éra pánskych chronografov? Na túto otázku by vám odborníci zrejme začali rozprávať o 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia, kedy sa vo svete hodiniek objavilo hneď niekoľko ikonických kúskov s chronografom. Aby toho však nebolo málo, tak niektoré z tých najzaujímavejších, ktoré kedy vznikli, sú stále v predaji (a vo výrobe).

Najstaršími chronografmi v tomto zozname sú nepochybne Breitling Navitimer, predstavené v roku 1952. Hodinky ponúkali všetko potrebné pre pilotov lietadiel – čo niekto môže pokladať za komplikovaný vzhľad, v skutočnosti umožnilo pilotom merať rýchlosť, prejdenú vzdialenosť alebo spotrebu paliva. Hodinky Navitimer sa 10 rokov po predstavení dostali na obežnú dráhu, v roku 1962 nosil Scott Carpenter model Navitimer Cosmonaute s 24 hodinovým číselníkom.

Spomeňme ďalej pánsky chronograf Rolex Daytona. Už oslávili svoje 50. narodeniny. Pri tejto príležitosti boli zhotovení aj v celoplatinovej verzii. Daytony si získali veľmi dobrú reklamu, keď ich na titulke istého talianskeho magazínu nosil Paul Newman. Okolo týchto chronografov vznikol akýsi kult a v aukciách sa predávajú za veľmi vysoké čiastky.

Ako viete, že Omegy robia svoju prácu dobre? Tak, že ich nosí aj James Bond. Popredná švajčiarska značka predstavila svoj najúspešnejší pánsky chronograf už v roku 1957. Speedmastery boli určené pre automobilových pretekárov, no neskôr si ich všimla aj NASA. Práve tu vznikla prezývka Moonwatch. Boli to totiž jediné hodinky, ktoré prešli náročným testovacím procesom NASA. Kozmonauti ich začali používať už v roku 1965 a o päť rokov neskôr plnili dôležitú úlohu pri návrate poškodeného Apolla 13 na Zem v roku 1970, kedy astronauti potrebovali presný čas.


waiting...