Hodinky

Kategórie

Pánske hodinky

Hovorí sa, že pánske hodinky odrážajú charakter a reprezentujú osobnosť. Sú neoddeliteľnou súčasťou vizáže, osobného štýlu muža a jeho spoločenskej prestíže. Pánske hodinky sú vhodným, ale často aj drahým darčekom na roky dopredu. Pri výbere pánskych hodiniek je predpokladom ich účel - a s ním súvisí teda aj vzhľad hodiniek. Pánske náramkové hodinky môžeme vyberať medzi klasickými, luxusnými alebo športovými modelmi. Nie je nezvyčajné, a dokonca aj vhodné, aby páni striedali hodinky do práce a pre voľnočasové aktivity a šport.

Pánske hodinky

Hodinky, či už pánske alebo dámske už dávno nie sú len ukazovateľom času. Naopak. V ére smartfónov a všakovakej inteligentnej elektroniky, ktorej názvy ani nevieme vysloviť, ale veľmi rýchlo sa vďaka nim dozvieme presný čas, sa stávajú skôr trendovou záležitosťou, módnym doplnkom, niekedy až šperkom a dokonca otázkou prestíže a spoločenského statusu.

História hodiniek fascinuje

Nebudeme sa venovať slnečným, ani vodovým hodinám starovekého Egypta, neskôr Činy, ale pozrieme sa na „kolieska“ hodiniek, ktoré sú podobné tým dnešným.

Ako to vlastne bolo.... aby sme boli „presní“: V roku 1615 ženevský hodinár Jean-Baptiste Duboule predstavuje prvé hodinky s večným kalendárom. V roku 1650 sa začína povrávať, že náboženský filozof Blaise Pascal nosí svoje vreckové hodinky na zápästí!? O necelých sto rokov sa na uliciach Paríža objavujú náramky s pripevnenými hodinkami. Matky a slúžky pripevňujú zavesené hodinky k zápästiu, aby ich chránili pred zvedavými rukami detí.

V roku 1755 Jean Marc Vacheron zakladá v Ženeve budúcu slávnu hodinársku firmu Vacheron & Constantin, ktorá predstaví prvý naozajstný hodinársky stroj. O niekoľko rokov neskôr Abraham Louis Perrelet predstavuje prvé automatické vreckové hodinky. V 30-tych rokoch 19. storočia parížska spoločnosť Brequet začína predávať dámske aj pánske náramkové hodinky. V dobových kronikách z tohto obdobia stojí: V žiadnom inom povolaní sa nemôže robotník stať tak ľahko podnikateľom ako vo výrobe hodiniek. V druhej polovici 19.storočia je udelený patent na hodinky s korunkovým naťahovaním, ktorý zaviedol Adrien Philippe a podľa ktorého sa konštruujú hodinky až do súčasnej doby. Tento spôsob umožňuje výrobu výrazne plochých strojčekov. Zároveň je umožnené ľahké otáčanie proti smeru hodinových ručičiek. Sme stále v tom isto období a Georg Friedrich Roskopf vyvíja lacné "Roskopfove hodinky" obsahujúci perový bubienok. Táto technológia umožnila postupne používať hodinky širokej verejnosti. V roku 1870 začína sériová výroba Roskopfových hodín. Vzápätí sa objavujú prvé dámske a pánske náramkové hodinky zhotovované v malých sériách vo Viedni. V roku 1880 výrobná firma Girard-Perregaux začala zrejme ako prvá sériovú výrobu pánskych náramkových hodiniek pre dôstojníkov nemeckého námorníctva.

O desať rokov neskôr prichádza na trh prvá kolekcia dámskych a pánskych náramkových hodiniek vyrobených továrňou na výrobu hodín a hodiniek La Champagne. Rok 1902 je míľnikom v hodinovom priemysle, pretože bol vynájdený syntetický rubín, ktorý je od roku 1908 hromadne používaný ako kameň pri výrobe hodiniek. V tom istom roku Hans Wilsdorf registruje v Londýne ochrannú známku Rolex. O rok neskôr je zhotovený prvý náramkový chronograf. Po prvej svetovej vojne sa objavujú vodotesné hodinky. Rok 1928 a prvé quartzové náramkové hodinky sú na svete. A už by sme museli pokračovať rok po roku, pretože rozvoj techniky bol pre obyčajného človeka, ktorý hodinky len nosil, takmer nesledovateľný. Ale sme presvedčení, že sme boli dosť „presní“ a prehľadne sme Vám predstavili najdôležitejšie míľniky výroby hodiniek. Zaujímavé však je, že dámske náramkové hodinky tu boli skôr ako pánske. Páni dávali spočiatku prednosť vreckovým hodinkám. Nosiť hodinky na zápästí bolo pre nich nemysliteľné. Nosili hodinky v špeciálnom vrecku, ktoré môžeme nájsť na džínsoch ešte aj dnes a mylne ho nazývame „vrecko na mince“.

Pánske hodinky a Klingel

Ani pánske hodinky nie sú „len“ pánske. Delíme ich na športové, univerzálne a spoločenské. Medzi týmito kategóriami sú zásadné rozdiely vo funkčnosti, použitých materiáloch aj technológiách.

Športové pánske hodiny

S takmer vždy osadené strojčekom Quartz. Športové hodinky sa vyrábajú väčšinou z plastu, niekedy v kombinácii s kompozitným materiálom alebo oceľou. Dôvodom je samozrejme maximálna odolnosť proti poškodeniu. Niektorí veľkí výrobcovia ponúkajú edície zamerané na konkrétny šport.

Univerzálne pánske hodinky

Sú najčastejšou voľbou, pretože spĺňajú kritériá kladené na spoločenské hodinky, ale sú súčasne dostatočne odolné aj na outdoorové aktivity a šport. Sú najlepšou voľbou aj vtedy, ak nechcete kupovať viac hodiniek.

Spoločenské hodinky

Nech vás nepomýli názov. Nie sú to hodinky, ktoré máte nosiť výlučne do spoločnosti. Tieto hodinky môžete nosiť vždy, keď im nehrozí extrémne zaťaženie. Aj pri tomto type hodiniek sa nasadzujú strojčeky Quartz, ale sa vracajú späť aj mechanické a automatické strojčeky. Používajú sa kvalitné materiály, ako špičková oceľ, titán, striebro, zlato, platina.

Toto všetko a ešte viac nájdete v aktuálnej ponuke Klingel. Z pánskych hodiniek značiek Jacques Lemans, Citizen, Junkers , Meister Anker, Rosendahl si nemôžete nevybrať. Dôležité je, aby korešpondovali s vašou osobnosťou, vašim životným štýlom, vašimi nárokmi, jednoducho s vami.


waiting...