Pletené šaty(0)
Ospravedlňujeme sa! Vybraná kategória neobsahuje žiadne produkty.

Kategórie

Filtrovať & zoradiť

  • Zoradiť podľa:
    Najpredávanejšie

Zoradiť podľa:

Pletené šaty(0)

Pletene šaty

Pletené šaty v posledných rokoch dobýjajú svet. V šatníku ich má čím ďalej, tým viac dám, na ulici v nich stretnete stále viac a viac. Pletené šaty sú čertovsky sexi. Lenže nosiť pletené šaty tak, aby ste v nich vyzerala skutočne dobre, treba vedieť. Ak zvolíte správny strih, farbu i doplnky, budete v nich vyzerať ako Bohyňa.

Pletené šaty

Pletené oblečenie je tu pre nás už veľmi dávno. Tak veľmi ho potrebujeme v zimných mesiacoch. Áno môže driftovať do a von z módy, aj to často robí. Avšak aj tak pokračuje v transformácii vintage štýlov, alebo módy dávno odloženej na smetisko času. Stačí sa pozrieť na nedávnu módu zimných svetríkov a pletených šiat, ktorým sme sa klaňali aj pred mnohými rokmi a hneď budete vedieť, čo máme na mysli. Pletenie je jednou z najstarších foriem zhotovovania oblečenia. Ručné pletenie sa z nevyhnutnosti transformovalo do remeselnej podoby. Industrializácia techniky umožnila pleteniu stať sa súčasťou histórie samotnej módy.

Tak rozkrúťte s nami stroj času , a rozpleťme spolu spletitú históriu pletených šiat

Pletenie sa najprv používa na výrobu ponožiek a pančúch. Najskoršie formy pleteného oblečenia boli nájdené v Egypte (od 3. - 5. storočí) a vieme, že metóda vznikla na Strednom východe. Táto zručnosť sa dostala do Európy cez vlnené obchodné cesty a vďaka Nomádom z 5.storočia. V Európe boli arabskí pletiari zamestnaní na kráľovských dvoroch. Po celej Európe vznikajú regionálne variácie pletiarskych štýlov. V Nemecku a Rakúsku tvoria uzlíky a vrkoče; v Holandsku sú známe reverzné očká. Cech pletiarov pôsobí v Paríži od r. 1268. Pletené šaty na každý deň sú v Európe podomácky zhotovované od 14. storočia. Pletenie sa stáva populárnym v Škandinávii a Veľkej Británii. Rybári si plietli vlastné oblečenie, pretože už mali zručnosti z plátania sietí. Je to len nedávna história, ktorá vypestovala obraz pletenia ako ženskej aktivity. Tí, ktorí žili na výšinách a na ostrovoch Škótska si pletením zarábali. Niektoré techniky vzorov majú svoj pôvod v Škótsku, napríklad vzor z ostrova Fair, alebo vzor Argyle. Modely pletených šiat sú ale ovplyvnené Blízkym východom. Na Shetlandských ostrovoch je mäkká vlna miestnych oviec ideálna na pletenie a pletiarsky priemysel existuje dodnes. Shetland vyváža jemné pletené odevy do celej Európy.

Pletené šaty získavajú na popularite

Popularita módnych časopisov 19.storočia po celej Európe rástla vďaka propagácii nových vzorov a modelov pletených odevov. Konzumentom je hlavne tvoriaca sa stredná trieda. Ženy si pletú svoje vlastné šaty, dojčenské oblečenie, spodničky. Prvý časopis o pletení je publikovaný v Anglicku a tento nápad sa šíri Európou počas celého storočia. V skorom 20.storočí sa pletené oblečenie stáva čoraz módnejšou záležitosťou. Pletené vlnené odevy a úpletové, alebo hodvábne pleteniny sa stali populárnou voľbou pre novú módu. Dámy sú viac fyzicky aktívne a športový casual štýl je vnímaný ako funkčný a elegantný. Chanel získava výhradné práva k pletenému materiálu od Eugene Rodiera. Jednoduché, pletené, púzdrové šaty sa stali jej obchodnou známkou a vrcholom elegancie modernej módy. Chanel navrhuje v tomto období aj pletené plážové oblečenie a divadelné kostýmy. Haute-couture návrhári vyvolali novú posadnutosť pleteným oblečením a odporúčajú aby sa niečo, čo sa považuje za teplé a praktické stalo niečím elegantným, šik, komerčným a módnym. Nová moderna odráža nový uponáhľaný svet, kde telo vyžaduje komfort, pohodlie a slobodu.

Používané materiály, nové strihy a slávni návrhári

Umelá viskóza a vlákna umelého hodvábu začínajú vstupovať do pletenej módy a textílií. Popularita pletených šiat a odevov sa infiltruje do mainstream módy. Priliehavé pletené šaty a svetre sa stávajú žiadanými a módnymi. Rukávy sú krátke nazberané, alebo dlhé a úzke. Emilio Pucci navrhuje pletené šaty pre americký trh od roku 1948. Modely sú praktické a moderné. Talianska pletená móda sa stáva módnou voľbou trendsetterov a filmových hviezd. Je elegantná, štýlová, ale nie príliš úzkostlivá. Mary Quant uvádza na trh mini-šaty a rad pletených šiat v línii A. V polovici 60. rokov sa pletené šaty Missoni stávajú populárnymi, ich ochrannou známkou je cik-cak vzor a farebný vzhľad. V neskorých 70. rokoch pankáči párajú pletené oblečenie aby spochybnili štýl a módu. Radšej ničiť ako tvoriť je filozofia punkovej módy. V 80-tych rokoch popularita pletených šiat klesá, najmä medzi mladými ľuďmi. Považujú sa za staromódne. Pletené veci sú cenovo dostupné a masovo vyrábané. 90. roky sú ovplyvnené rozpáranou punkovou módou 70.rokov. Androgínny nádych pletenej módy je vrcholom štýlu. A sme v súčasnosti. Ručné práce sa znova stávajú populárnymi. Je ľahší prístup k exotickým priadzam a materiálom, najmä prostredníctvom internetu. Ručne vyrábané modely sa predávajú medzinárodne, za prémiovú cenu, zatiaľ čo masovo vyrábané pletené oblečenie viete získať za čoraz priaznivejšie ceny.

Pletené šaty a Klingel

Paola, Laura Kent , Amy Vermont, Miamoda a M.collection to sú návrhári, ktorí pre vás vysnívali, nakreslili a vytvorili úžasnú kolekciu pletených šiat, v ktorých zaručene zažiarite. Vyberte si tie, ktoré vás oslovia na prvý pohľad, lebo práve tie podčiarknu vašu osobnosť a štýl.


waiting...