• viac ako 20.000 tovarov online
  • bezpečný nákup
  • móda pre každý typ postavy
Ospravedlňujeme sa! Vybraná kategória neobsahuje žiadne produkty.

Posteľná bielizeň

Ako si kto ustelie, tak si ľahne. A pretože pomerne veľkú časť života strávime v posteli, je dôležité, aké prostredie si okolo seba vytvoríme. Nejde len o matrac a rošt, ale aj o posteľnú bielizeň. Snívajte, odpočívajte a prebúdzajte sa štýlovo. Posteľná bielizeň podlieha módnym trendom rovnako ako všetko ostatné okolo nás. Spálňa si zaslúži, aby sme jej venovali patričnú pozornosť. Posteľnou bielizňou oživíme interiér spálne, čo môže prispieť aj k tomu, že sa tu budeme cítiť dobre.

Posteľný program(0)

Posteľná bielizeň

Spíme radi a podľa odborníkov by sme mali prespať tretinu dne. Ako budeme ráno svieži a odpočinutí záleží nielen na dĺžke spánku, ale hlavne na jeho kvalite. Základom zdravého spania je pohodlná posteľ s kvalitným matracom, mäkké a teplé prikrývky a v neposlednom rade posteľné obliečky. Posteľná bielizeň je podstatnou súčasťou našej spálne a postele, v čom a ako sa vyspíme je DÔLEŽITÉ pre náš každý deň.

Ako to vlastne začalo

Spočiatku si ľudia kládli na zem kože ulovených zvierat a nimi sa prikrývali. Presťahovanie z jaskýň do prvých prístreškov, pre lepšiu izoláciu od zeme, vznikali prvé trstinové a drevené lôžka, ktoré sa zakryli kožušinou. Zväčšenie vzdialenosti lôžka od zeme vylepšili aj tepelné podmienky lôžka. Kamenné postele nahradili v období starovekého Grécka drevené s poťahom (plachtou) zo zvieracej kože, doplnené bavlnou a ľanom. Spracovanie bavlny už poznali Starí Egypťania a využívali ju na šitie odevov, výzdobu interiérov, zabaľovali do nej svojich mŕtvych pri mumifikáciu alebo s ich pomocou vyrábali plachty pre lode. Objavom bavlny a zmäkčovaním kože, tiež s chovom domácich zvierat, sa rozšíril sortiment vecí, ktorými si človek mohol svoje bývanie zútulniť. Posteľ si začal prikrývať prikrývkou, vystielať lôžko, aby ho mal mäkšie. Vznikajú aj prvé matrace.

Samozrejme kvalita obliečky závisela od spoločenského postavenia. Poddaní mali klasické Ľanové či bavlnené obliečky na lôžkoviny plnené perím. Na zámkoch a v domoch vyšších vrstiev boli bavlnené obliečky využívané iba pre služobníctvo, inak sa siahalo po drahších dovozových materiáloch, ako bol napríklad satén či hodváb. Vankúše sa zo spální sťahovali na pohovky, kde slúžili aj ako dekoračný prvok, tým, že boli vyšívané bohatými motívmi. S nástupom manufaktúr a priemyselnou revolúciou sa stali kvalitné obliečky, niečím, čo si mohol dovoliť každý. Zrýchlením výroby a zdokonalením strojov vznikali stále zložitejšie a lepšie materiály s pestrými vzormi, ako napríklad flanel alebo krep. Štandardom sa stávalo vlastníctvo viac posteľných súprav, ktoré sa podľa ročného obdobia alebo príležitosti používalo. Často boli kvalitné posteľné obliečky aj svadobným darom. Ako ochrana posteľnej bielizne slúžili ručne vyšívané prikrývky. Vankúše a deky sa aj v malých a chudobnejších domácnostiach dostali zo spálne do okolitého interiéru. Zaujímavo dekorované vankúšiky zdobili pohovky a odpočívadlá v záhradných altánkoch, prešívané deky a prikrývky sa potom brali ako súčasť výbavy na piknik pod šírym nebom. Technický pokrok pomohol k zdokonaleniu materiálov a pridal také novinky ako mikroflanel, mikrovlákno alebo bavlnený satén.

Súčasnosť obliečky

Dnes je používanie obliečok samozrejmosťou a ponuka je viac ako pestrá. Posteľnú bielizeň si môžete vyberať podľa materiálu, kvality, rozmerov, zapínania, podľa farieb a vzorov. Najčastejším prírodným materiálom, ktorý sa používa na výrobu posteľnej bielizne je bavlnená tkanina. Pri bavlnenej tkaniny používanej na výrobu posteľnej obliečky závisí na kvalite vstupných surovín. Čím kvalitnejšia je vstupná surovina, tým lepšie vlastnosti má z nej vyrobená tkanina a tiež obliečky. Pre kvalitnejšiu posteľná bielizeň je používaná bavlnená priadza česaná. Je mäkšia, pevnejšia, rovnomernejšia a má oveľa dlhšiu životnosť ako priadza rotorová. Posteľná bielizeň vyrábaná z rotorovej alebo inej mykanej bavlnenej priadze nie je tak jemná, je hrubšie, menej rovnomerná a má kratšiu životnosť. Najkvalitnejšia je priadza vyrábaná z Egyptskej bavlny česanou technológiou. Bielizeň z egyptskej bavlny vyniká ľahkosťou, mäkkosťou a predĺženou životnosťou. Výnimočné vlastnosti odráža aj vysoká cena posteľnej bielizne z tejto bavlny.

Obliečky a Klingel

Klingel pre vás pripravil ponuku posteľnej bielizne rokmi overených značiek Webschatz, Dormisette, Curt Bauer a iných. Naše obliečky Vás očaria svojou farebnosťou, rôznorodosťou vzorov a v neposlednom rade kvalitou, ktorá spĺňa prísne normy na charakter použitých látok a farbív, ktoré zaručujú zdravotnú nezávadnosť a farebnú stálosť látok, z ktorých sú obliečky vyrobené.

Odporúčanie pred nákupom

Pozor na rozmery obliečky, na trhu sú v predaji aj neštandardné. Kupujte obliečky na vankúš a prikrývku, ktoré už máte. Kupujte obliečky z materiálu, ktorý je vám príjemný. Flanel hreje, satén chladí, materiály zo zmesi bavlny a polyesteru vám nemusia vyhovovať. Vnímanie materiálu je individuálna záležitosť. Obliečky vyberajte aj podľa náročnosti ich údržby. Sú materiály, ktoré nemusíte žehliť a ušetríte čas i energiu. Pri výbere myslite na to, že takmer tretinu života strávite v posteli, tak nech aj táto tretina stojí za to.


waiting...
všetky ceny sú vrátane DPH Poštovné a balné vo výške 4,95 € platíte pri jednej objednávke iba raz