Taniere(0)
Ospravedlňujeme sa! Vybraná kategória neobsahuje žiadne produkty.

Kategórie

Filtrovať & zoradiť

  • Zoradiť podľa:
    Najpredávanejšie

Zoradiť podľa:

Taniere(0)

Taniere

V mnoho domácnostiach sa vedú boje o to, či je lepšie keramický tanier alebo sklenený. Z akého riadu sa večeria u vás doma? A aké sú výhody jednotlivých materiálov? Dnešná doba nekladie dizajnérom medze. A tak sa na výrobu tanierov používa klasická keramika aj luxusnejší porcelán, ale nie je nezvyklé vidieť aj sklenené taniere či tanieriky z plastu (väčšinou pre deti). Ak chcete vášmu stolovaniu pridať nádych elegancie, na slávnostnej tabuli je samozrejme nevyhnutné použiť aj tzv. klubové taniera a samozrejme kvalitný obrus.

Taniere majú za sebou dlhú cestu

Od plochých škrupín po jednoduché vyrezávané misky do tvrdého chleba až po moderný porcelán, ktorý poznáme dnes, prešli taniere naozaj dlhú cestu.

Používame ich každý deň, v skutočnosti viackrát za deň. Plytké taniere, hlboké taniere, dezertné taniere, misy a misky. Premýšľali ste niekedy o tom, odkiaľ pochádza váš tanier?

Je to jeden z najlepších vynálezov. Jednoduchý tanier.

Najstaršie taniere - zhotovené prírodou

Predpokladá sa, že najstaršie taniere boli veľké listy, polovice tekvice, alebo možno mušle, ktoré sa používali ako jednoduché misky na udržanie jedla. Potraviny boli uložené na veľkých listoch na centrálnom mieste, kde sa jedlo spoločne so všetkými členmi kmeňa, rodiny alebo skupiny.

Keď ľudia objavili hlinu a jej možnosti, začali vyrábať jednoduché misy, poháre, džbány a úložné nádoby. Príklady tejto stolnej keramiky môžeme vidieť v múzeách po celom svete.

Myšlienka, že by jedna osoba mohla mať vlastný tanier a jesť z neho je pomerne nová. Pôvodne v Európe bolo jedlo nosené na stôl na podnosoch. Ľudia potom použili svoje ruky a brali si z podnosov čo práve chceli. Chlieb a ovocie bolo umiestnené v košoch na podlahe, aby sa hostia mohli sami obslúžiť.

V priebehu storočí sa taniere vyvíjali do formy, v akej ich používame dnes.

V stredoveku sa taniere, v tvare aký poznáme aj dnes, zhotovovali z cínu. Olovo, používané pri výrobe cínu sa uvoľňovalo, obzvlášť keď boli na tanieri veľmi kyslé potraviny, a spôsobovalo to otravu olovom. Jedna potravina, ktorá to predovšetkým spôsobovala bolo obyčajné paradajka a to dalo vzniknúť presvedčeniu, že paradajka je jedovaté.

Chudobnejší ľudia si cínové taniere nemohli dovoliť, mali namiesto nich drevené misky. Hygienické návyky však zďaleka neboli tak ako dnes a preto tieto misky zvyčajne medzi dvoma jedlami neboli umývané.

V priebehu doby sa taniere stávali prepracovanejšie. Začali sa vyrábať z keramiky a rôznych kovov. Ako sa rozvíjala technika, taniere začali byť vyrábané z jemného porcelánu.

Dnes môžeme vidieť taniera od veľmi jednoduchých po veľmi zdobené. Kvalitné, prepychové jedlá sú servírované na najjemnejším čínskom porceláne, ale na každodenné stolovanie mnoho rodín používa taniere z nerozbitného plastu.

Pre aké taniere sa rozhodnete?

Premýšľali ste niekedy, či je rozdiel medzi všetkými tými tanieri, ktoré v ponukách on-line i kamenných obchodov vidíte? Áno sú rozdiely, ktoré vám môžu pomôcť rozhodnúť sa, ktorú súpravu zvoliť pre vaše každodenné stolovanie. A Klingel sa s vami o tieto informácie rád podelí.

Základný, každodenný riad prichádza v niekoľkých rôznych materiáloch, ktoré zahŕňajú kameninu, keramiku, porcelán, sklo aj plast. Najdrahšie taniere na každodenné stolovanie sa môžu pochváliť vlastnosťami ako nárazuvzdornosť a sú zhotovené z najodolnejšieho porcelánu a kameniny. Najvšestrannejšia voľba farby pri nákupe tanierov je biela alebo krémová, pretože sa ľahko kombinuje, dokonale predvedie jedlo a s najväčšou pravdepodobnosťou nebude blednúť farba.

Jednu vec odporúčame, ak chcete občerstviť vašu súpravu tanierov, alebo prvýkrát kupujete vašu tanierovú sadu, zvoľte niečo nadčasové. To znamená, niečo čo vám pretrvá celé desaťročia, alebo dokonca navždy. Myslite na to, ako to bude skvelé darovať ju dcéram alebo vnučkám, alebo inému milovníkovi porcelánu v rodine.

Kameninové taniere

Kamenina je oveľa odolnejšia ako hlina, pretože je vypaľovaná pri vyšších teplotách. Je vždy menej biela ako ostatné materiály, pretože je vyrobená z hliny, ktorá je hnedá alebo šedá, ale môže byť glazovaná pre oveľa belší vzhľad. Kamenina v pohode prežije hádzanie do drezu aj do umývačky riadu, do skrine a znovu na stôl.

Hlinené taniere

Hoci hlina nie je tak robustná ako kamenina, je priateľská k rozpočtu a perfektná pre tých, ktorí nechcú investovať do odolnejšieho setu. Taniere z hliny sa síce ľahšie otlčú, ale vďaka tenšiemu materiálu je možné vytvárať nádherné detaily.

Porcelánové taniere

Porcelán je tiež skvelá voľba pre vaše taniere. Priznajte si, že keď sa povie porcelán, hneď vás napadne jemný a krehký. Ale keď ide o každodenné použitie, porcelán je najsilnejší a najodolnejší materiál pokiaľ ide o riad. Ak nakúpite sadu tanierov v bielom versus porcelán so vzormi - nebudete vidieť žiadne blednutie. Mnoho reštaurácií a hotelov používa podobné sady pre ich odolnosť a dlhú životnosť.

Ak stále si nie ste istí, ktorý materiál zvoliť, sklo a plast sú ďalšou alternatívou, ktoré vás dostanú cez obdobie, kým sa rozhodnete.

Avšak bez ohľadu na to, aký materiál si pre vaše každodenné taniere zvolíte, dôležité je uistiť sa, či sú vhodné do mikrovlnnej rúry a umývačky riadu. Ak vám vadia prípadné otlčené okraje, rozhodnite sa pre biely porcelán alebo kameninu. Ak by ste chceli rozhodnúť rozpočtu priateľsky, rozhodnite sa pre hlinené taniere alebo sklo.

Klingel radí

Kúpte dostatočný počet tanierov, aby ste mohli robiť hostiteľa pre veľký večierok. Teraz žijete vo vašej domácnosti možno len dvaja, traja, ale je rozumné plánovať dopredu rodinné stretnutia, večierky, oslavy.

Kúpte iba jednu sadu tanierov vhodnú aj pre každodenné, aj pre formálne stolovanie.

Nemusíte kupovať dve sady tanierov. Investujte do jednej peknej súpravy a potom ju môžete doplniť extra kúskami z tej istej línie, a zhodnotiť náročným prestieraním. Ušetríte miesto i peniaze.

Stojí to za to, minúť peniaze za úžasnú sadu tanierov.

Ak máte v pláne žiť s ňou po mnoho rokov, nešetrite na kvalite. Strávite hľadaním možno trochu viac času, ale dostanete presne to, čo chcete, dokonca aj keby to trvalo dlhšie než získate kompletnú sadu.

Na každý chod iný tanier

Na stôl s obrusom najskôr položíme klubový čiže podkladový tanier. Klubové taniere majú aj mnoho praktických účelov, okrem toho, že poskytujú eleganciu a noblesu vášmu prestretému stolu. Vytvoria atmosféru, sú estetické a chránia stôl i obrus pred znečistením počas stolovania. Tieto taniere zachytia omrvinky aj kúsky jedla a zabránia škvrnám na vašom vzácnom obruse. Okrem toho pomáhajú udržať jedlo teplé, pretože sú umiestnené priamo pod taniermi. Ležia na stole po celú dobu stolovania a postupne sa na nich vystriedajú jednotlivé typy tanierov - hlboký, plytký a dezertný. Asi je zbytočné zdôrazňovať, že každý sa podáva na samostatnom tanieri. A aby o seba taniere neškrípali, položte na klubový tanier obrúsok. Na ľavej strane, v úrovni stredu podkladového taniere, má ešte svoje miesto tanierik na pečivo. Keď už je reč o pečive, treba pripomenúť, že pečivo sa nehryzie, ale láme na malé kúsky, ktoré sa potom vkladajú do úst.

Urobte z vášho stolovania malý sviatok so sadami tanierov z ponuky Klingel. Značky Villeroy & Boch alebo Nuova Ceramica Artisan potešia svojimi úžasnými dizajnmi oko aj dušu každého romantika.


waiting...