Témy

Kategórie

Témy bytových doplnkov

Bytové doplnky sú skvelým spôsobom ako predviesť svoju osobitosť prostredníctvom interiérového dizajnu. Jediný spôsob ako môžete byť naozaj šťastní vo vašom domove, je ak voľba bytových doplnkov odráža vašu osobnosť, cítite sa medzi nimi dobre a ste sami sebou. Náš domov je miesto, kde by sme mali byť vždy schopní relaxovať, uvoľniť sa a cítiť sa v pohode. Preto je téma bytových doplnkov tak dôležitá aj pre vás.

Témy bytových doplnkov

Nakoniec ste sa rozhodli, že je čas zadovážiť si skutočnú pohovku a prestať jesť z papierových tanierov. Možno práve začínate v novom byte, alebo možno nie. Sprievodca Klingel je tu v každom prípade pre vás, aby vás previedol témami bytových doplnkov, ktoré z vášho domu, alebo bytu spravia domov, bez toho aby ste minuli všetky vaše úspory.

Investujte do základných kúskov – zlatým pravidlom je míňať peniaze na väčšie položky ako sú pohovky, postele, jedálenské stoly. Efektné bytové doplnky, napr. vankúše, bytový textil alebo osvetlenia, ktoré to všetko dajú dohromady, získate za rozumné a peňaženke priateľské ceny. Investičné kusy – ako tie malé čierne, alebo dokonale padnúce sako vo vašom šatníku – budú slúžiť ako základ, na ktorom môžete stavať.

Atmosféru každého bytu dotvárajú práve bytové doplnky – textil, keramika, sklo, umelecké predmety, ktoré môžu byť súčasne i predmetmi dennej potreby – vázy, svietniky, hodiny, moderné umenie, alebo naopak starožitnosti a podobne. A bytové doplnky tiež najviac vypovedajú o nás samých – o našich záujmoch, vzdelaní, vkuse, natureli, ale i snoch. Nevyberáme ich však účelovo iba v dnešnej dobe, snaha skrášliť či aspoň vylepšiť svoj domov je stará ako ľudstvo samo, často sú tiež najmarkantnejšími dokladmi histórie rodiny, spoločnosti, krajiny. A aj keď sa predstavy o tom, čo je a nie je krásne, počas desaťročí i storočí mení, pravdou zostáva, že sa vôbec nemusíme riadiť „módnymi trendmi“. V tomto prípade je lepšie sa spoľahnúť na vlastné pocity. Vo svojom byte sa musíte cítiť dobre a pohodlne predovšetkým vy a vaša rodina, bez ohľadu na aktuálne designové odporučenia. Ako teda bytové doplnky vyberať, aby ladili s vybavením bytu ?

Zlepšiť kvalitu obývaného priestoru pomocou bytových doplnkov sa dá dnes v mnohých smeroch. Máme nielen dostatok informácií a inšpirácií, ale tiež možnosť veci, ktoré sa nám páčia a po ktorých túžime, získať. Základnými doplnkami sú nábytkové kusy – vešiaky, odkladacie stolíky, knižničky, a potom ďalšie zariadenie – svietidlá, stojany na časopisy, tienenie okien, textílie a zabudnúť nesmieme ani na drobné predmety dennej potreby – rôzne misky, kanvičky na zalievanie kvetov, mydlovničky, koberčeky a podobne.

Ak sa rozhodneme vyberať bytové doplnky, musíme vziať do úvahy konkrétne zariadenie – nábytok, materiály, farby, štýl – či ide o moderný, alebo dokonca high-tech, alebo naopak starožitný interiér, prípadne pele-mele z kúskov navzájom nesúrodých. Ďalším kritériom, podľa ktorého ich budeme voliť, je priestor, ktorý nimi môžeme vyplniť. Ak je dostatok miesta nie je problém, môžeme si dovoliť samostatné voľne stojace solitéry, členité alebo veľké kusy, hoci aj s neobvyklým otváraním, vyklápacími časťami a podobne. Ak je priestor obmedzený, mali by sme sa rozhodnúť pre doplnky, ktoré sa dajú zavesiť na stenu alebo poskladať do seba. Optimálne sú i multifunkčné kúsky, ktoré sa dajú použiť napríklad na odkladanie, ukladanie a sedenie súčasne. S tým súvisí i stabilita týchto predmetov a naša bezpečnosť. Pri zavesených predmetoch dbáme na to, aby prvky na vešanie zodpovedali hmotnosti a rozmerom daného predmetu i materiálu muriva. Pri stojacich predmetoch je dôležitá stabilita, musia totiž odolať nielen občasnému zavadeniu o ne či dokonca nárazu, ale tiež otrasom podlahy. To znamená, že vešiak, kvetinový stolík či skrinka na topánky musia byť konštruované tak, aby boli za všetkých okolností stabilné – musia mať dostatočne širokú základňu alebo nízko ťažisko.

Ďalším dôležitým kritériom pre výber bytových doplnkov sú materiály a farby. V oboch prípadoch je možné zvoliť doplnky ladiace s pôvodným vybavením alebo také, ktoré sú s ním v kontraste. To znamená, že k nábytku v pastelových farbách napríklad zvolíme stolík, vankúše, solitérny koberec či príručné kúsky nábytku tón v tóne, ladiacich odtieňoch, doplňujúcich sa vzoroch, s jedným stále sa opakujúcim motívom, a to všetko bude zodpovedať i farbe stien.

Pri výbere bytových doplnkov sa v každom prípade vyplatí mierna zdržanlivosť. Nie je dobré kupovať bez rozmyslu všetko, čo sa nám práve teraz páči, ale vždy posudzovať, ako daný predmet zapadne medzi tie už existujúce a či sa nám bude páčiť i po určitej dobe. Sú veci, ktoré nie je problém vymeniť, ale napríklad nevhodné svietidlá, ktoré sme kúpili ešte pred zariadením interiéru, a teraz sa nám príliš nehodia, sú drahšie a kúpa nových bude znamenať ďalšie finančné výdaje.

Témy bytových doplnkov

V prvom rade musíte identifikovať štýl vášho domova alebo mix štýlov, ktoré rezonujú najviac. Ak sa vám toto podarí bude oveľa jednoduchšie prísť na to, aké bytové doplnky spravia váš domov ešte štýlovejším.

Bohémsky alebo Boho-chic štýl je celý o zmysluplnej individualite. Zahŕňa slobodné vyjadrovanie, nekonvenčné riešenia a farebné kolekcie. Boho-chic je miesto, kde sa môže blysnúť váš osobný štýl a estetický cit.

Coastal štýl stelesňuje všetko čo milujeme na dovolenke na pláži – slnko a piesok – samozrejme nie doslovne. Je to štýl pohodlný a pozývajúci, snaží sa vás dostať do pohody svojim nefalšovaným čarom a pokojom.

Súčasný štýl je založený na koncepte prítomnosti, tu a teraz. Tento štýl nie je ani teplý ani studený, jednoducho je. Neporiadok neexistuje v súčasnom priestore, pretože zvrchovanými pánmi sú bytové doplnky neutrálne, čisté hladké a jemné.

Vidiecky štýl je útulný a očarujúci, ako niečo z rozprávky. Tento kuriózny štýl je založený na jednoduchosti drahocenných kúskov. Život sa vám zdá byť plnší a jednoduchší uprostred priestoru štylizovaného bytovými doplnkami vidieckeho štýlu.

Eklektický štýl zahŕňa slobodu prejavu a porušenie pravidiel. Eklektický, viac než akýkoľvek iný typ bytových doplnkov, kombinuje kúsky mnohých štýlov a mieša ich v priestore, ktorý si v konečnom dôsledku kladie za cieľ potešiť majiteľa.

/

Štýl francúzskeho vidieka bez námahy mieša eleganciu s jednoduchosťou. Je to štýl, ktorého bytové doplnky majú takmer starosvetskú estetiku a sú vyrobené krásne a familiárne komfortne, s rustikálnym nádychom a rafinovanými detailmi.

Stredozemný štýl sa snaží preklenúť priepasť medzi človekom a prírodou. Kombinovanie bytových doplnkov v najbohatších farebných odtieňoch s najjednoduchšími prírodnými materiálmi vytvárajú celkový účinok, ktorý je oveľa viac než len súčet jeho častí.

Bytové doplnky v švédskom, alebo zvyčajne známom škandinávskom štýle sú vo svojom jadre teplé a veselé. Neformálne a opotrebované (dokonca vyložene plné triesok) prvky sa bez námahy miešajú s kúskami, ktoré sú príjemne ľahké, čisté a rafinované.

Vintage štýl je široký ako termín „vintage“ samotný. Štýl je zvyčajne spojený s bytovými doplnkami konkrétnej éry, ktoré odolali skúške času. Priestor štylizovaný bytovými doplnkami vo vintage štýle obsahuje zozbierané kúsky , ktoré prinášajú naozaj individuálne potešenie.


waiting...