Typy kabátov pre každú postavu

1. Krátko o typoch postáv

Čo je jedna z najlepších vecí na ľuďoch? Predsa to, že sme každý jedinečný. Každý z nás je iného tvaru, veľkosti, patríme k inému etniku, máme rozdielne povahy či preferencie, pochádzame z rôznych prostredí, odlišne reagujeme – a to robí náš svet pestrým a zaujímavým.

Môže sa zdať, že vo svete módy je rozmanitosť priam prekliatím, a to najmä pre tie z nás, ktoré nemáme ideálne miery a postavu modelky. Aj preto je dôležité, aby sme poznali typológiu postáv a vedeli, ktorý štýl nám sedí najlepšie.

Dnešné ženy majú najčastejšie niektorý z nasledujúcich piatich typov postáv:

Presýpacie hodiny: Typ postavy, o ktorom snívajú mnohé ženy - poprsie a boky sú približne rovnakej veľkosti, s jasne sa rysujúcim pásom. Ženy tohto typu by sa mali sústrediť na vyvážené obliekanie hornej aj spodnej časti tela a zdôrazniť najútlejšiu časť svojej postavy – pás. Ak patríte k tomuto typu, zachovajte si prirodzenú symetriu postavy a nepreháňajte to so zvýrazňovaním jej hornej alebo spodnej časti.

Pravítko: Najbežnejší typ postavy - hrudník a boky sú približne rovnako veľké a pás je o niečo tenší. Aj táto postava má svoju symetriu, takže ženy tohto typu nemusia zvýrazňovať svoju vrchnú ani spodnú časť. Namiesto toho by sa mali zamerať na vyvážené obliekanie vrchnej ajspodnej časti a zároveň dbať na zvýraznenie pásu. Ak navyše dokážete pridať objem v oboch častiach postavy a pritom zachovať jasne vyrysovaný pás, vytvoríte ilúziu ženských kriviek.

Hruška: Ak ste tento typ postavy, máte úzky hrudník a poprsie, ktoré prechádza do pekne vyrysovaného pásu a širších bokov. Štíhly driek je Vašou najväčšou prednosťou. Pri výbere oblečenia by ste sa preto mali snažiť pridať objem v hornej časti, zdôrazniť pás a odviesť pozornosť od svojich bokov.

Jablko: Typ postavy s objemnejšou hornou časťou tela a poprsím, širším driekom a úzkymi bokmi. Ženy tohto typu by mali odlákať pozornosť od svojho drieku, ktorý je najobjemnejšou časťou postavy. Vyberajte si voľnejšie oblečenie, ktoré nezvýrazňuje pás, ale pridáva krivky Vašim bokom. A nebojte sa ukázať nohy.

Obrátený trojuholník: S týmto typom postavy máte ramená i hrudník širšie než boky, ktoré sú zvyčajne štíhle a pás máte zvýraznený len mierne. Je dôležité, aby ste sa snažili vyvážiť širšie ramená a útlejšie boky. Vyberajte si oblečenie, ktoré dodá objem Vašim bokom a zdôrazní pritom pás.

 

2. Typy kabátov

Vedeli ste, že správne zvolený hrejivý kabát môže lichotiť Vašej postave? S príchodom chladnejšieho počasia objemnejšie kabáty postupne nahradia rozmarné letné šaty. To ale neznamená, že by ste mali zabudnúť na zvýrazňovanie svojich predností! Práve naopak – zvoľte si kabát, ktorý sa najviac hodí k vašej postave a vyzerá pritom štýlovo.

K hitom tejto sezóny patrí:

Výrazný pás: Starý dobrý kabát klasického strihu. Rôzne farby, dizajn, či detaily môžu pozmeniť celkový vzhľad kabáta, no hlavná funkcia ostáva rovnaká: zvýrazniť či vytvoriť pekne vyrysovaný pás.

Takýto kabát sa najviac hodí k typu presýpacie hodiny, pretože zvýrazňuje najužšiu časť postavy – útly pás. Ideálne je dať si kabát prispôsobiť „na mieru“, aby vynikla jeho štruktúra a aby pekne kopíroval Vaše krivky.

Kabát s výrazným pásom je vhodný aj pre typ obrátený trojuholník. V tomto prípade je však dôležité, aby kabát nebol príliš úzky v hornej časti. Radšej preto zvoľte voľnejší golier, ktorý zjemní široké plecia a spolu so stiahnutým pásom vytvorí peknú rovnováhu medzi vrchnou a spodnou časťou postavy.

Kabát s výrazným pásom môže lichotiť aj postavám typu pravítko, pretože stiahnutý driek vytvorí pekne vyváženú siluetu. Vyberajte si však kabáty, ktoré sa od pása nadol rozširujú, vďaka čomu dosiahnete požadovaný efekt a Vaše boky budú vyzerať širšie než Váš pás. Vyhnite sa kabátom rovného strihu, ktoré zbytočne upozornia na chýbajúce krivky.

Veľký golier: Kabát s veľkým a výrazným golierom pritiahne pozornosť na hornú časť Vašej postavy a rozžiari Vám tvár. Tvary i štruktúra goliera môžu byť rôzne – kožušinové, ozdobné, veľké či farebné.

Tento typ kabáta sa hodí postave typu hruška. Väčší objem vo vrchnej časti kabáta zdôrazní útlejšiu hornú časť tela a zároveň odpúta pozornosť od širších bokov. Kabáty s veľkým golierom sa hodia aj majiteľkám postavy typu pravítko, pretože ich výrazná horná časť upriami pozornosť na vrchnú časť postavy. Odporúčame kabát doplniť opaskom, ktorý pekne zvýrazní pás.

Zavinovací kabát: Jeden z hitov tejto sezóny. Rukávy robia z tohto typu kabáta praktickejšiu obmenu tradičného ponča (ak ste sa už pokúsili niesť kabelku cez plece, kým ste mali na sebe pončo, viete, že to nie je vôbec jednoduché). Navyše, vďaka voľnejšiemu strihu v strednej časti kabát šikovne ukryje mnohé „chybičky“ a je aj úžasne pohodlný.

Tento štýl je ideálny pre postavu typu jablko. Vďaka voľnejšiemu strihu kabát nie je v driekovej časti priliehavý, pekne však kopíruje tvar ramien. Kombinácia s vysokým golierom navyše upriami pozornosť na hornú časť postavy.

Zavinovací kabát sa hodí aj typu hruška, pretože nie je priliehavý v oblasti bokov, ale zvýrazňuje hornú časť tela.

Veľké vrecká: Kabáty v robotníckom či vojenskom štýle sú čoraz obľúbenejšie. Veľké vrecká v spodnej časti kabáta nielen vyzerajú skvelo, ale sú aj praktické. Navyše, takéto kabáty bývajú aj veľmi teplé.

Tento štýl sa hodí najmä typu obrátený trojuholník. Veľké vrecká totiž vyvážia útlejšie boky a spodnú časť postavy. Zároveň odvedú pozornosť od objemnejšej hornej časti tela.

Kabát s veľkými vreckami je vhodný aj pre typ pravítko. Rovný strih kabáta pekne korešponduje s prirodzeným tvarom postavy, vrecká dodajú objem na bokoch a kapucňa zase v hornej časti postavy, čím siluetu pekne vyvážia. Tip pre postavy typu trojuholník: hľadajte kabát s čo najväčšou kapucňou.

 

3. Užitočné tipy:

Materiál a starostlivosť o kabát Kabát na Vás musí dobre vyzerať a musí Vám v ňom byť teplo. Preto je dôležité, aby bol z kvalitného materiálu. Pre mnohých sú najlepšou voľbou prírodné materiály, napr. vlna, ktorá je skvelá aj preto, že Vás udrží v teple, aj keď je mokrá. Prírodné materiály sú navyše priedušnejšie než syntetické (napr. akryl), čo je vhodné najmä preto, že pod kabátom budete mať pravdepodobne viac vrstiev oblečenia. Obľúbeným, i keď drahším a menej trvácnejším materiálom je kašmír.

Niektoré kabáty a bundy majú vrchnú vrstvu zo syntetických materiálov, ako je napr. zmes polyestru a bavlny, ktoré sú v kombinácii s vhodne spracovanou vnútornou vrstvou tiež zárukou kvality. Odporúčame poobzerať sa po páperovom kabáte, v ktorom Vám bude zaručene teplučko.

Kabát budete nosiť denne, alebo prinajmenšom niekoľkokrát za týždeň, a preto je starostlivosť oň veľmi dôležitá. Ak máte kabát z vlny alebo zo zmesi s obsahom vlny, môže sa Vám zísť čistiaci lepivý valček. Na vlnu sa totiž rýchlo nalepia jemné nečistoty, ktoré valčekom jednoducho odstránite.

Mnohé kabáty musia byť čistené chemicky. Vedeli ste, že si môžete zakúpiť vlastnú jednoducho použiteľnú súpravu na chemické čistenie? Namiesto preplácania v drahých čistiarňach si tak môžete kabát vyčistiť doma.

Pri dlhodobom uskladnení kabátov je vhodné zavesiť ich na vešiak z cédrového dreva, ktoré moliam príliš „nevonia“. Vyhnete sa tak naftalínovému zápachu.