Predstavte si, že sa po náročnom dni a vynikajúcej sprche zabalíte do mäkkého a nadýchaného uteráka. Dokonalá predstava, však?
Ale je uterák ako uterák? Samozrejme, že nie. Príjemný pocit po osprchovaní závisí od správneho výberu. Použitý materiál sa odvíja v cene uteráku. Čo si všímať? V prvom rade je gramáž na meter štvorcový – kvalitný uterák má hodnoty od 450g/m2. Číslo vyjadruje, koľko froté materiálu bolo použitého. „Gramáž" je jeden z najpoužívanejších termínov pri kúpe uterákov. Aby sme si vedeli správne vybrať, najskôr potrebujeme vedieť čo v skutočnosti tento pojem znamená a zahŕňa. Je to hmotnosť uteráka, alebo tkaniny. Označuje sa skratkou GSM - grams per square meter.
gramáž 300-400 GSM - uteráky nižšej hmotnosti. Materiál je na dotyk tenší, má výhodu praktického skladovania. Rýchlo schne, preto ich odporúčame do kúpeľní so slabým vetraním, napríklad kúpeľne bez okien. Dá sa s nimi ľahko manipulovať. Pre tieto vlastnosti ich sa používajú aj na výrobu detských, plážových, či pracovných uterákov.
gramáž 450-500 GSM - uteráky strednej gramáže. Pre mnohých z nás aj uteráky o optimálnej hrúbke. Sú príjemné a majú dobrú schopnosť absorbovať vodu, tiež sú pomerne hrubé, no ešte stále rýchlo schnú. V prípade, ak sú vyrobené z vysoko kvalitnej bavlnenej priadze, ako napríklad z egyptskej bavlny, máte dočinenia s luxusným výrobkom.
gramáž 520-750 GSM - najhrubšie uteráky na trhu. Na výrobu takýchto uterákov, či osušiek bolo pri výrobe použité veľké množstvo priadze. S tým súvisí vyššia schopnosť absorbovať vodu. Podmienkou je, aby bola pri výrobe použitá priadza vysokej kvality a pôvodu, a aby ich hmotnosť tvorili predovšetkým slučky. Sú príjemné a mäkké. Je len logické, že dlhšie schnú. Odporúčame používať ich v priestoroch kde je zabezpečené dôkladné vetranie.
Druhá kľúčová vlastnosť sú vlákna a slučky. Hustota slučiek a dĺžka vlákien spôsobuje nadýchaný efekt a vysokú savosť. Rozdiel spoznáte na prvý pohľad.
Hoci sa uterák väčšinou dotýka čistej pokožky, samotná textília nezostáva čistá, vo vlhkom prostredí sa totiž množia baktérie. Práve preto treba uteráky častejšie prať, nie je však jedno, ako. Uterák nemusíte prať po každom použití. Na to, aby bol vždy čistý a voňavý, ho stačí vyprať po treťom použití. Pri praní používajte odporúčané množstvo prášku. Pokiaľ budete pridávať viac ako je potrebné, uterákom tým skôr ublížite. Nasiaknu do seba veľké množstvo pracieho prostriedku, čo priláka neželané baktérie. Najlepší spôsob ako sa ich zbaviť, je vyprať uteráky v horúcej vode pri teplote 60°C. Málo prášku vedie k nízkemu odkaľovaniu vody a následnému stvrdnutiu uteráku, osušky. Naopak veľa prášku sa vo vláknach froté uteráku, osušky usadzuje a farby tak blednú. Odporúčame dodržiavať dávkovanie prášku a používať tekutý prášok, ktorý sa lepšie rozpúšťa. Nepoužívajte aviváž, froté uteráky si tak zachovajú svoju mäkkosť a tiež sa nebudú vytvárať „žmolky“. U bielych uterákov navyše aviváž môže spôsobiť sivý nádych. Uteráky ostanú po opakovanom praní dlhšie mäkké, ak ich hneď po vytiahnutí z práčky pretrasiete a následne vysušíte. Dôležité je vybrať uterák z práčky a dať ho sušiť hneď po skončení programu, kým krásne vonia. S každou nadbytočnou minútou v práčke sa vôňa pomaly mení na nepríjemný zápach. Nezabudnite, že nové uteráky je potrebné pred používaním najskôr vyprať.
Uteráky potrebujú na sušenie dostatok priestoru. Keď nemáme v kúpeľni dosť miesta, máme tendenciu ukladať uteráky tesne vedľa seba alebo na seba. Tomu by sme sa mali vyhýbať! Uteráky sa budú sušiť dlhšie a vlhkosť priláka baktérie. Rozložte uteráky na sušiak alebo ich dajte do sušičky. Uteráky sušíme prirodzeným spôsobom, neodporúča sa sušiť na radiátoroch, alebo iných vykurovacích telesách. Dôvod je jednoduchý, dochádza tak k polámaniu vlákien uteráka, čo ma za následok menšiu savosť, ako aj tvrdosť uterákov. Ak máte doma sušičku, môžete použiť špeciálne loptičky do sušičky. Loptičky zlepšujú cirkuláciu vzduchu v bubne a skracujú čas sušenia.
Časté pranie, hoci v prípade uterákov je to nevyhnutné, časom poškodzuje ich vlákna. Opotrebujú sa, zodierajú a látka sa mení. Nie je dobré prať ich pri vysokých teplotách. Držte sa odporúčaní na štítku, najlepšie je voliť 40 alebo 60 stupňov. Výnimkou je, ak uterák používa bábätko, človek s nákazlivým ochorením alebo so slabou imunitou - vtedy voľte ešte vyššiu teplotu.
Zázračný ocot
Oplatí sa investovať do pracieho prášku pre alergikov. Kvalita aviváže je ešte dôležitejšia, pretože práve tá spôsobuje drsný a tvrdý povrch uterákov. Obalí vlákna látky, tá prestáva dobre sať vodu a zdrsnie. Paradoxom je, že mnohí riešia tento problém ešte väčším množstvom aviváže. Dosiahnu tým presne opačný efekt.
Veľmi záleží aj na cene a kvalite uteráka, ale aj tie lacnejšie zostanú dlhšie mäkké a hebké, ak do prania pridáte namiesto aviváže zázračný ocot. Uteráky budú oveľa hebkejšie - a tie drsné dokonca zázračne zmäknú! Nebojte sa ani octového zápachu. Možno to znie zvláštne, ale vďaka pridanému octu budú vaše uteráky príjemne svieže a voňavé.
Uteráky môžu byť vyrábané z rôznych materiálov, ktorých vlastnosti sú odlišné. Froté tkanina je najčastejšie používanou tkaninou, na ktorej sú z jednej alebo oboch strán vytvorené slučky. Velúrové uteráky vzniknú, ak sa slučka z jednej strany oreže a vytvorí tak dekoratívny lesklý povrch pripomínajúci zamat. Uteráky môžu byť tkané taktiež do zdobených obrazcov alebo prúžkov, môžu byť vyšívané alebo potlačené.
Je čas poslať do dôchodku staré uteráky, ktoré boli vyrobené z tenkých vlákien a častým používaním sa na nich vytvorili diery.
Keď si kupujete uterák, uistite sa, že je kvalitný. Bavlna a ďalšie prírodné materiály dobre odolávajú opotrebovaniu a sú jednoduché na údržbu. Pozor na uteráky, ktoré sú vyrobené zo zmesí umelých vlákien - tie majú tendenciu rýchlejšie sa odierať a tiež nie sú tak savé ako uteráky froté alebo bambusové uteráky. V niektorých prípadoch môžu spôsobiť podráždenie pokožky. Uterák vysokej kvality Vám vydrží dlhšie, pretože má robustnejšiu konštrukciu.
Jedným z problémov uterákov je, že majú tendenciu strácať farbu. Perte preto uteráky vždy s rovnakými alebo podobnými farbami, aby ste zabránili nadbytočnému zafarbeniu ostatnej bielizne. Navyše, biele uteráky by vždy mali byť prané samostatne. Použite citrónovú šťavu miesto odfarbovača, pretože bielidlo poškodzuje tkaninu.
Nákup uterákov je v súčasnosti veľmi módnou záležitosťou. Každý výrobca sleduje aktuálne trendy na svetovom trhu a podľa toho prispôsobuje svoju kolekciu. V dnešnej dobe už nie je problém doladiť si kúpeľňu vhodnou farebnosťou, alebo štýlom. Odvážne pestré farby, 3D vystupujúce obrazce, prekrásne kvetinové, listové, secesné vzory na bordúre, jemné štrasové kamienky, kombinácia tkaniny s froté, jemné strapce, to všetko môžeme pozorovať pri módnych trendoch.
Bezplatné prihlásenie
Bezplatné prihlásenie