Bandáže(0)

Ospravedlňujeme sa! Vybraná kategória neobsahuje žiadne produkty.

Kategórie

Filtrovať & zoradiť

  • Zoradiť podľa:
    Najpredávanejšie

Zoradiť podľa:

Bandáže(0)

Bandáže

Bandáže a ortézy používajú športovci pre spevnenie namáhaných častí tela, predovšetkým kĺbov. Skvelé sú tiež pri rekonvalescencii po zranení a svoje využitie nájdu aj pre zlepšenie krvného obehu a činnosti lymfatického systému. Typickým znakom elastických bandáží je ich kompresívny účinok. Kompresia je definovaná ako vyvíjanie tlaku na tkanivo. Kompresia môže byť vytváraná pasívne elastickými materiálmi alebo aktívne prácou svalov. Magnetické bandáže navyše zvyšujú prekrvenie pokožky. Dôležitá je tiež elasticita, prispôsobenie tvaru tela.

Bandáže

Bandážne pomôcky sú vlastne ortézy vyrobené z elastických alebo čiastočne elastických materiálov. Nebránia pohybu, len ho obmedzujú. Bandáže zlepšujú menšie vady, ale používajú sa hlavne v rekonvalescencii, na doliečenie poúrazových a pooperačných stavov. Majú podpornú a čiastočne fixačné funkciu. Môžu sa použiť aj na spevnenie v rámci prevencie.

Špeciálne skupinu tvoria dynamické lykrové bandáže. Sú vyrábané zo špeciálneho materiálu na báze tkaniny - LYCRA ®, ktorý zaisťuje tesné a presné priľnutie na telo. Odpor, ktorý je vytvorený ďalšími vrstvami zosilneného materiálu, má biomechanický vplyv na zlepšenie kontroly pohybu. Rovnako dobre ako sa zlepší funkčnosť vďaka lepšiemu postaveniu, tak sa zlepší proximálna / distálna stabilita a zníži sa miera mimovoľných pohybov. Dynamické lykrové bandáže je možné použiť aj na niektoré typy skoliózy. Nemajú negatívny vplyv na svalový tonus a sú schopné kontrolovať zakrivenie.

Bandáže a ortézy používajú športovci pre spevnenie namáhaných častí tela, predovšetkým kĺbov. Skvelé sú tiež pri rekonvalescencii po zranení a svoje využitie nájdu aj pre zlepšenie krvného obehu a činnosti lymfatického systému.

Ako fungujú bandáže?

Fungovanie bandáže je založené na vyvíjanie tlaku (kompresia) na určené miesto.

Kompresia

Typickým znakom elastických bandáží je ich komprimujúci účinok. Kompresia je definovaná ako vyvíjanie tlaku na tkanivo. Kompresia môže byť vytváraná pasívne elastickými materiálmi alebo aktívne prácou svalov. Predpokladom je, že zodpovedajúce časti tela sú po obvode obopnuté tesne priliehajúcim obalom v tvare hadice.

Magnetické bandáže naviac zvyšujú prekrvenie pokožky. Tlak sa zvyšuje počas športového výkonu. Dôležitá je tiež elasticita, prispôsobenie tvaru tela.

Bandáže a ortézy pomáhajú pri terapiách a liečbe bolestí kĺbov a svalov po športovom výkone. Rovnako fungujú ako prevencia proti zraneniu jednostranne namáhaných svalových partií.

Ako vybrať bandáže?

Vyberajte podľa aktuálnych potrieb a podľa športu, ktorý robíte:

ak namáhate ruky (tenis) voľte bandáže zápästia a lakťa,

pre behanie a pri záťaži nôh ortézy na kolená a členky,

vhodnú ochranu vám tiež odporučí lekár v prípade rekonvalescencie po zranení.

Výber bandáže podľa stupňa fixácie:

Prvá a zároveň najdôležitejšia vec, ktorú pri výbere musíte zohľadniť, je úroveň fixácie. Prevažná väčšina značiek má zjednotený systém značenia, podľa ktorého možno vybrať konkrétnu bandáž. Toto značenie predstavuje určitý stupeň fixácie alebo ochrany, ktoré sa udáva v 3 stupňoch.

Stupeň 1

- univerzálna ochrana a prevencia

- drobné bolesti

- neoprénový, elastický materiál

Stupeň 2

- stredná ochrana a prevencia

- problémy väzov, podvrtnutie

Stupeň 3

- maximálna ochrana a podpora

- zrýchlenie procesu hojenia

- ťažšie zranenie

Výber bandáží podľa zranenia:

Bandáže možno tiež vybrať priamo podľa typu zranenia. Nemožno povedať, že iba jeden typ je určený na konkrétne poranenia, ale vždy možno vyfiltrovať najviac sa hodiace typy a následne opäť podľa úrovne fixácie vybrať najvhodnejší model.

Medzi najčastejšie poranenia patrí: nestabilita členku, podvrtnutie členku, pretrhnutie väzov v členku, nestabilita kolenného jabĺčka, poškodenie väzov v kolene, skokanské koleno (podkolenná šľacha), poranenia menisku, tenisový lakeť, poškodenie väzov v zápästí, syndróm karpálneho tunela, bolesti chrbta či chrbtice, nestabilita bedrovej chrbtice, vykĺbené rameno, artritída.

Na čo použiť športové bandáže?

Bandáže využijete pri bolestiach, alebo ako prevenciu mnohých častí tela. Najčastejšie sú to: členky, kolená, bedrové pásy (obličkové), bandáže na lakeť, bandáže na zápästie.

Špecifické sú tzv. Patelárne bandáže, ktoré sú vyvinuté na konkrétne miesta, ako je jabĺčko, alebo časť kolenného kĺbu.

Používajte len kvalitné bandáže. Dôležitý je predovšetkým materiál a funkčnosť. Bandáž musí byť z pružného materiálu, aby dokonale obopínala namáhanú alebo liečenú časť tela. Používajú sa neoprénové elastické materiály, upínanie na suché zipsy.

Bandáž vždy pevne pripnite na postihnuté miesto, ak je kĺb pohyblivý, tak by ste mal s bandážou hýbať ako obvykle. Nemala by vám brániť v pohybe. Neuťahujte ju ale príliš, aby ste nebránili voľnému prietoku krvi.

Bandáže na zápästie

Pri problémoch so zápästím vám pomôžu kvalitné bandáže. Ako ich vybrať?

Zranenia alebo bolesti zápästia sú veľmi nepríjemné a pre mnoho športovcov sú zásadnou prekážkou pri tréningu. Prevenciou a liečbou bývajú bandáže, chrániče alebo podpora zápästia. Tiež sa používajú rôzne gély, v krajných prípadoch je potrebný zásah lekára (injekcia, operácia).

Ako vybrať správnu bandáž na zápästie?

Obľúbeným typom bandáže je variant s bambusom, magnetom a germániom. Aké majú tieto prvky účinky na boľavé zápästie?

Bambus vyžaruje infračervené lúče, ktoré podporujú krvný obeh a uvoľňujú tlak vyvíjaný na danú oblasť počas športovania.

Bambusové vlákna sú doplnené o uhlík, ktorý zvyšuje účinnosť.

Magnety efektívne zvyšujú prekrvenie pokožky, zmierňujú tlak vyvíjaný na danú oblasť, zbavujú bolestí spôsobených artritídou a redukujú stres.

Germániové komponenty znižujú bolesť a zvyšujú pohyblivosť.

Bandáž zápästia funguje aj ako prevencia proti zraneniu a napomáha k rýchlejšej regenerácii. Dôležitý je použitý materiál - mal by byť pevný a zároveň elastický. Je vhodný ako fixácia zápästia pri športe.

Bandáže zápästia sa používajú pri raketových športoch, ale často ich používajú aj ľudia, ktorí pracujú denne hodiny na počítači.

Ako vám pomôže pásková bandáž zápästia?

Naozaj lacno vyriešite bolesť zápästia s páskovou bandážou. Vďaka modernému textilnému materiálu je veľmi jednoduchá a pohodlná. Je tiež priedušná a odvádza pot z pokožky, vďaka tomu sa skvele nosí. Užitočná je tiež kompresné vystuženie, ktoré zabraňuje skĺznutiu pásky zo zápästia. Bandáž používajú športovci ako prevenciu pri porušení väzov.

Bandáž pre chrbát

Hlavné výhody:

chráni bedrovú oblasť pred prechladnutím alebo prefúknutím

skvelé termoizolačné vlastnosti udržujú oblasť chrbta v teple

priedušný neoprén umožňuje odparovanie potu

vysoká pružnosť materiálu

pevný suchý zips udržiava pás na mieste aj pri náročnej pohybovej aktivite

dokáže zmierniť alebo zamedziť bolesti v chrbtovej oblasti, ktorá je spôsobená nadmerným namáhaním, zlým sedením, prípadne nedostatkom pohybu

materiál: Neoprén, Nylon


waiting...