Nábytok

Kategórie

Nábytok

Chcete mať byt či dom zariadený podľa najnovších nábytkárskych trendov? Nie je potrebné každý rok meniť nábytok a znovu maľovať. Zariaďte si interiér v nadčasovom štýle a voľte neutrálne farby. Chybu neurobíte nábytkom jednoduchých tvarov a tlmenými prírodnými farbami, napríklad sivou, hnedou či béžovou. U čalúneného nábytku sa vám budú hodiť vymeniteľné poťahy. Nové bytové trendy potom do bytu prenesiete vo forme doplnkov a farieb textilu. Tak budete môcť pružne reagovať na každý módny smer bez toho, aby ste museli zakaždým začínať zložitú a nákladnú rekonštrukciu. Vždy myslite na to, že nech už sú trendy nábytku akékoľvek, dôležité je hlavne to, aby ste sa doma cítili príjemne.

Nábytok

Aj keď nie ste maniaci do zariaďovania interiérov a nestriehnete na nové kolekcie nábytku, ani nesledujete, čo bude farbou nasledujúceho roka, je pár vecí, ktoré treba vedieť, aby ste „boli v obraze".

Nábytok sa vyvíjal počas mnohých stáročí, mal svoje lepšie aj horšie obdobia. My dnes preletíme jeho históriou od osemnásteho storočia až po dnešnú dobu.

Začiatkom osemnásteho storočia sa nábytok začal vyvíjať rýchlejšie. Boli tu už aj niektoré štýly, ktoré by sa dali nazvať národné, ako napríklad palladizmus vo Veľkej Británii. Išlo o európsky štýl architektúry, odvodený z dizajnu talianskeho architekta Andrea Palladia (1508-1580), ktorý sa vyznačoval trojuholníkovými tvarmi a stĺpmi. Inde prevládali skôr štýly ako rokoko a neoklasicizmus a to najmä v západnej Európe.

Devätnáste storočie je zvyčajne definované súbežne vznikajúcimi štýlmi, vrátane novogotiky či neoklasicizmu. Vzniká aj štýl secesie, ktorý bol ovplyvnený využitím kovu a skla.

Začiatkom dvadsiateho storočia sú často zreteľné prechody smerom k moderne, týka sa to aj štýlu Art Deco. Návrhári nábytku pracovali do určitej miery v rámci modernistického štýlu.

Postmoderný dizajn, uplatňujúci sa napríklad aj v spolupráci s pop artom, získava na sile v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch podporený najmä dizajnérskymi skupinami z Talianska. Vtedy prichádza doba pre takzvaný prechodný nábytok, ktorý vlastne má plniť určitý priestor medzi tradičnými a modernými štýlmi.

Súčasný nábytok

Nábytok od polovice dvadsiateho storočia čoraz viac využíva množstvo moderných materiálov, najmä plast, sklo a neskôr aj ľahké kovy. Dôraz je kladený na funkčnosť a s nástupom 21. storočia prichádza aj zameranie na zdravý spôsob života, ergonómiu a návrat k tradičným materiálom, ako je drevo a koža.

Rovnako ako v odievaní aj v nábytkárstve sa dostávame k módnemu návratu k štýlu Art Deco, ktorý sa prelína naopak s výrazne modernistickým zaplňovaním vzdušných priestorov. Využívajú sa najmä materiály, ako je sklo, kovy a plast.

Viac sa v súčasnosti dbá na využitie priestoru a funkcionalitu nábytku, či už sa jedná o kancelársky nábytok alebo vybavenie bytových interiérov. V západnej Európe je však už oveľa viac než u nás zakorenené v podvedomí ľudí zdravotné hľadisko využívania nábytku. Dnes sa totiž oveľa viac ako inokedy dbá na zdravý spôsob života a vplyv používania nábytku, najmä sedacieho, na neho. Preto sa aj u nás môžeme občas stretnúť s prívlastkami zdravotný nábytok, či už ide o matrace, rošty alebo stoličky, alebo ergonomické pomôcky, ktorými môžu byť stoly či podnožky.

Relax a zábava

Podobne, ako funkčnosť a zdravie, je tu ešte jedna dvojica pojmov, ktoré dnes vo svete nábytku hrajú dôležitú úlohu. Je to relax a zábava. Ako príklad môžeme uviesť rôzne netradičné kreslá, sedacie vaky, nafukovací nábytok...

Ak patríte k moderným ľuďom, možno sa vám zapáči myšlienka húpania miesto obyčajného sedenia. Môžete si napríklad zaobstarať zvláštne ratanové vajíčko vyrábané vo viacerých farbách, ktoré si zavesíte vo svojom dome či byte a pri pozeraní televízie sa môžete dosýta pohojdať.

Ak sa v byte nechcete hojdať, ale predsa len hľadáte niečo netradičné, kúpte si nafukovacie kreslo. Jestvuje mnoho, mnoho prevedení rôznych tvarov a farieb, takže určite si nejaké nafukovacie kreslo vyberiete. Je navyše veľmi praktické, pretože ho nafúknete len v prípade potreby, takže nemusí vôbec zavadzať.

Je to len dôsledok toho, že si ľudia a architekti začínajú uvedomovať, akú veľkú časť života strávime pri využívaní nábytku – jednu tretinu v ľahu v spánku a až polovicu v sede pri práci a zábave. Môžeme tak len dúfať, že tento trend rýchlo neprejde v iný, kvázi moderný štýl, ktorý nebude brať ohľady na naše základné potreby každodenného života, ako tomu už v minulosti veľakrát bolo.

Rozmanitosť farieb

Život a svet by sme mali vnímať predovšetkým vo farbách a to sa týka napríklad aj nábytku. Dnes medzi žiadané farby patria výrazné pastelové, ktoré vedia v priestore dobre vyniknúť. Ľudia väčšinou chcú, aby aj ich nábytok bol veselý a svieži, preto si kupujú kreslá najmä červenej, oranžovej, zelenej, ružovej farbe alebo v bledomodrom či fialkovom odtieni.

A aké sú horúce nábytkové trendy?

Ak ste pripravení dať vášmu domovu nový vzhľad, môžete sa pozrieť na niektoré z top trendov, ktorými sa môžete nechať inšpirovať. V tejto dobe patria medzi tie naozaj top napríklad japonskom inšpirované posedenia, viacúčelový nábytok či závesné krby. Ale aj mnohé iné.

Biele kožené pohovky

Biela sa vracia na scénu. V móde bola v osemdesiatych rokoch a dnes sa nekompromisne vracia späť. Návrhári sa však poučili a zabojovali proti jej sterilnému vzhľadu. Aby vaša obývačka nevyzerala ako miestnosť v nemocnici, pohrali sa návrhári s rôznymi odtieňmi bielej a béžovej, ktoré následne akcentovali červenou a čiernou.

Osvetlenie s patinou

Lampy, ktoré akoby boli vyrobené zo starého kusu niklu či cínu sú dnes v móde. Ak ich pridáte k futuristickému nábytku dokážu s ním príjemne kontrastovať, ak ich naopak pridáte k starému rustikálnemu nábytku, dokážu sa s ním zas zladiť. Tento krát sa preto radšej vyvarujte leštenému chrómu a dajte prednosť troške matnej krásy.

Návrat k prírode a nábytok priateľský k životnému prostrediu

Medzi stále obľúbenejšie bytové doplnky a dekorácie patrí takzvaný zelený dizajn. Ľudia tak teraz čoraz častejšie používajú prútie a bambus, ratanový nábytok, dekoratívne kúsky z palmového lístia, či povedzme tabuľky z prírodného dreva. Aj vy si môžete užívať pohľad na tieto prírodou dýchajúce kúsky po celý rok. Obliecť do prírodných materiálov môžete aj staré kusy nábytku, napr. pohovku, sedadlá, vankúše či vankúšiky.

Japonské a iné exotické inšpirácie

Použite niekoľko exotických podlahových vankúšov a jednoduchý nábytok v zen štýle a ozdobte netradičným spôsobom váš životný priestor. Trendy prechádzajú od inšpirácie Indiou, cez Safari až po jednoduché, univerzálne vzory z Japonska. Popri tom sú čoraz obľúbenejšie i doplnky s nádychom Maroka.

Sólový kus musí byť

Už sme si nejako zvykli, že unikátne kúsky nábytku čoraz viac zaplavujú naše domácnosti. Kúpou originálneho nábytku v bazáre, áno dobre počujete v bazáre alebo na blšom trhu, interiér dostane zrazu inú príchuť. Nemali by ste sa dať dlho nahovárať a čo najrýchlejšie si zadovážte nejaký sólový kúsok.

Materiály, ktoré sú „IN“

V modernom interiéri by nemali chýbať ani netradičné materiály ako meď, mosadz či mramor. Môžu z nich byť vyrobené lustre či nábytok, ale využijete ich aj pri dokončení stien, schodov či podláh. Prírodné materiály sa nebojte využiť ani na netradičných miestach, napríklad v kúpeľni či kuchyni. V móde stále zostáva nábytok z ekologických a recyklovaných materiálov s minimálnym dopadom na životné prostredie.


waiting...