Večerná móda(0)
Ospravedlňujeme sa! Vybraná kategória neobsahuje žiadne produkty.

Kategórie

Filtrovať & zoradiť

  • Zoradiť podľa:
    Najpredávanejšie

Zoradiť podľa:

Večerná móda(0)

Dámska večerná móda

Tradícia dámskej večernej módy tu bola po stáročia. Má svoj pôvod v 15. storočí vďaka vzostupu burgundského dvora a jeho módne uvedomelému vládcovi Filipovi Dobrému. Dámsku večernú módu charakterizujú luxusné materiály, kožušiny a efektné aplikácie. Francúzska čipka, lesklé lamé, či štóla, to všetko podčiarkne vašu ženskosť. Etiketu večerných udalostí odrážajú dlhé modely efektne doplnené šperkmi alebo luxusnou bižutériou. Chystanie na veľký večer nie je každodennou záležitosťou. Dôraz na detaily niekedy môže rozhodnúť. Medzi detaily, ktoré možno označiť za faux pas, patria veľká kabelka miesto večernej, čižmy miesto lodičiek alebo sandálov, šev na pančuškách vykúkajúci z topánok, takisto aj neskoordinované šperky či hodinky.

Dámska večerná móda

Dámska večerná móda vždy ľahšie odolávala módnemu diktátu. Dnes sa môžeme rozhodnúť, či ju naladíme do rokov tridsiatich a oblečieme šaty v štýle Grety Garbo alebo Bette Davis, či v štýle rokov sedemdesiatich, ako Jackie Kennedy alebo si vyberieme úplne iné obdobie, prakticky vždy zvolíme správne...

Šaty sú základnou výzbrojou dámskej večernej módy, ale samé o sebe význam tohto pojmu zďaleka nenaplnia. Až keď ich skombinujete s tými pravými doplnkami môžeme hovoriť o večernej móde.

Doplnkov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou dámskej večernej módy je hneď niekoľko. V prvom rade sú to topánky, pančuchy, kabelka, či šperky. Zoznam je dlhý, ak chcete naozaj zažiariť, oplatí sa staviť aj na niečo neobvyklejšie. Môžu to byť rukavičky, ozdoby do vlasov, alebo fascinátor. Výber je na vás.

Dvadsiate prvé storočie v svojom očakávaní kozmického veku a netušených objavov stále uprednostňuje pokovované povrchy látok, aplikácie prvkov kozmických kombinéz, jednoduché strihy, strieborné a zlatisté odtiene odevných materiálov, ktoré tiež dobre korešpondujú s ďalším fenoménom našej doby - mágiou a mystériom. Odriekať si ale nemusíme ani klasické a osvedčené materiály. Odľahčené zamaty, kvalitný lesklý hodváb a čipka urobia tiež dobrú službu.

Pri výbere šiat je dôležité, aby sa páčili hlavne vám. Sama najlepšie viete, aký štýl vám sedí najlepšie. Ak ste viac konzervatívna a nemáte rada vyzývavosť, vsaďte na klasickú eleganciu. Ak, naopak rada stojíte v žiari reflektorov, skúste netradičné vzory, farby, či strihy, alebo prekvapivé (ale vkusné) kombinácie.

Večerné toalety sa objavujú v dvoch dĺžkach: šaty ku kolenám, doplnené farebnými pančuchovými nohavicami, alebo vysokými čižmami a elegantné dlhé šaty až po zem. Zimná ponuka večerných toaliet sa skladá predovšetkým z chladných kovových materiálov, či už z lesklého saténu, alebo látok, zdobených kovovými ozdobami. Prím vedú aj záplavy nežných volánov, mašlí, čipiek a rafinované éterické strihy.

Čierna je nesmrteľná. Azda niet farby, ktorá by dokázala každému oblečeniu dodať neobyčajný šmrnc a eleganciu tak rýchlo. Čierna to však vie a vyhýbať sa tejto „smutnej“ farbe vo večernej dámskej móde by bolo skutočne nemúdre. Malé večerné šaty síce môžu byť v akomkoľvek odtieni, ak zvolíte čiernu, nikdy svoj outfit nepokazíte. Tento jednoduchý trik využívajú milióny dám, ktorým možno v skutočnosti móda veľa nehovorí, no ak siahnu po malých čiernych, razom vyzerajú ako vystrihnuté z prehliadky Karla Lagerfelda. Čierna farba má obrovskú výhodu – nikdy nevyjde z módy, nikdy nebude pôsobiť out, nikdy vás nesklame a nezradí. Čierne šaty sú jednoduché a strohé, ale vždy elegantné a nikdy nimi nič nepokazíte. Prípadne si zvoľte komplet s korzetom a dlhou sukňou, alebo puzdrové šaty. Týmito kombináciami už možno nikoho neohúrite, ale vsadíte na istotu a vyhnete sa prípadnému módnemu faux-pas. Korzety majú navyše tú výhodu, že postavu spevnia a vytvarujú do ladných kriviek.

Odvážnym dámam dovoľuje večerná móda transparentné šaty a hlboké výstrihy. Na vysokých a štíhlych dámach krásne vyniknú šaty s odhaleným chrbtom, kedy výstrih na zadnej strane siaha až po pás. Čo sa týka farieb, obľúbená je vínovo červená a tmavo modrá. O čiernej klasike sme už hovorili. Ale nebojte sa vystúpiť z tieňa a trochu zaexperimentujte. Do popredia sa stále viac dostávajú pestré farby a odvážne farebné kombinácie.

Držte sa vlastného štýlu a nenúťte sa do typov šiat, v ktorých sa necítite dobre. Sama viete, čo vám pristane a v čom sa cítite príjemne, ktorý štýl vám je najbližší. Móda, aj tá večerná by mala byť hravá a vynaliezavá, tak sa netreba báť uplatniť pri výbere aj tých formálnejších kúskov namiesto všadeprítomných trendov radšej vlastnú fantáziu.

Bez ohľadu na to, aké šaty si nakoniec vyberiete, mali by ste s rozmyslom voliť tiež doplnky. Platí pravidlo - čím výraznejšie a pôsobivejšie šaty obliekame, tým menej šperkov použijeme. Napríklad, pokiaľ zvolíme k dlhým šatám s korzetovým živôtikom a širokou sukňou ako jediný šperk výrazné a neobvyklé náušnice, pôsobíme nielen elegantne, ale tiež nezvyčajne rafinovane. Doplnky plnia pri večerných toaletách iba podpornú úlohu. Nemali by potláčať vašu osobnosť a zatieniť šaty. Prehnane obvešaná drahými šperkmi (v horšom prípade lacnou bižutériou) budete pôsobiť gýčovo a nevkusne. A stať terčom posmešných poznámok – to nie je určite nie je vaším cieľom. Preto nevoľte cestu spoločenského znemožnenia sa a pamätajte na odvekú módnu pravdu: menej je niekedy viac. Aj svetové celebrity dávno pochopili, že róby, ktoré pútajú pozornosť si nežiadajú žiadne honosné šperky. Postačia malé trblietavé náušnice, alebo nenápadný náhrdelník. Aj kabelka a topánky by mali byť zvolené k róbe ako doplnok, nie sa ju snažiť pretromfnúť.

Topánkové „must have"

Hoci je doba pomerne uvoľnená, etiketa večernej módy nepustí. Na večerné príležitosti je nutnosťou prísť na opätkoch, či už to budú uzavreté lodičky alebo otvorené sandále. Pri tomto rozhodovaní vám pomôžu samotné šaty a fakt, ako veľmi vám bude topánky pod šatami vidieť.

Pančuchami k dokonalosti

V zásade platí, že na nohách by dámy mali mať pančuchy. Najlepšou voľbou sú tenšie druhy, ktoré pôsobia veľmi prirodzene a nohy nenápadne skrášlia. V otvorených topánkach sú ale pančuchy tradične považované za faux pas.

Kabelka do ruky dámy

Večerná móda sa nezaobíde bez kabelky. Na večer sa hodí maličká, do ruky a hoci do nej veľa nedáte, bude vašou ozdobou. Jedine clutch. Nad žiadnou inou kabelkou ako „clutch", teda malou večernou, ani nerozmýšľajte. Clutch kabelky na bežné nosenie sme síce opustili s rokom 2014, no pri veľkých spoločenských udalostiach je pravidlo pre večernú kabelku nadčasové. Zvyk pochádza z dôb, kedy tanečné zábavy v palácoch patrili len vyššej spoločnosti a ples bol na účet hostiteľa. Prípadná pompadúrka slúžila dáme výlučne na vreckovku a púder. Ak je to možné, vynechajte v tento večer aj mobilný telefón, keďže niektoré smartfóny už dosahujú veľkosť vašej budúcej kabelky. Určite sa nájde niekoľko gentlemanov, ktorí vám s radosťou zavolajú taxík. Zabudnite na kožu. Kožené kabelky, resp. imitácie kože, si nechajte na každodenné používanie. Koža v kombinácii s elegantnými materiálmi večerných šiat a kryštálovými lustrami pôsobí stratene. Povolenou výnimkou je lakovaná koža.

Extra rukavičky?

Kabelka do ruky a čo na ruky? Môžu to byť rukavičky, ktoré zväčša dopĺňajú šaty, ktoré nemajú rukávy. Pôsobia mierne retro, no práve v tom je ich čaro. Krásne sa hodia k obtiahnutejším modelom s vlečkou, niečo v štýle glamour starého Hollywoodu. Tento trend je živý aj dnes. Dizajnéri opäť oprášili sexi čipkové rukavičky na večer či do kostýmu. Výborne vyzerajú dlhé, ale aj dĺžka po zápästie je in. Transparentné materiály premenia vaše ruky na malé poklady, ak ich ozvláštnite ligotavým prsteňom.

Šperky ako ozdoba ženy

Ako sme už povedali, jedným zo šperkov je samotná kabelka. Okrem nej sa však môžete ozdobiť aj večernými šperkmi. Všetko závisí od toho, ako veľmi sú zdobené vaše šaty a aký majú strih. Nezabúdajte, že každý šperk, ktorý na sebe máte by mal ladiť s tým ďalším.


waiting...