Hodinky

Kategórie

Dámske hodinky

Dámske hodinky nie sú len ukazovateľom času, ale aj štýlovým módnym doplnkom. Pri rozhodovaní, aké hodinky kúpiť, existujú dve jednoduché možnosti: veľa lacných hodiniek na rôzne príležitosti, hodiace sa k rôznym typom oblečenia, alebo jedny kvalitné hodinky, ktoré máte na celý život. Základ je premyslieť si, či chcete digitálne alebo ručičkové hodinky. Ručičkové sú osvedčená klasika. Dajú sa nosiť (takmer) všade, počnúc prácou a končiac rôznymi spoločenskými udalosťami. Digitálne oproti tomu, majú viac funkcií a môžu byť veľmi zaujímavým doplnkom, ktorý určite upúta pozornosť. Dajú sa kombinovať aj s biznis oblečením, s ktorým vyzerajú moderne a odvážne.

Dámske hodiny

Keď krása predbehla funkčnosť

Nájdenie komplexnej histórie dámskych náramkových hodiniek je trochu ťažké, pretože začiatok náramkových hodiniek sa datuje okolo roku 1800 a v tom čase neboli považované za seriózne. Prvé zaznamenané náramkové hodinky boli v skutočnosti určené pre ženy, ale vo svete, ktorý primárne ovládali muži, bola história dámskych náramkových hodiniek veľmi roztrieštená. Dámske náramkové hodinky boli bežne známe ako „náramok“.

Prvé skutočne dámske náramkové hodinky sú pripísané Abraham-Louis Breguet-ovi (1747-1823), ktorý zhotovil hodinky pre kráľovnú v Neapole v roku 1810, a Patek Philippe, ktorý zhotovil náramkové hodinky pre grófku Koscowicz Maďarska v roku 1869. Počas tohto obdobia a aj najbližších 100-120 rokov boli náramkové hodinky vnímané ako ženský predmet. Muži nosili svoje vreckové hodinky vo vestách. Tak to bolo až do búrskej vojny (Južná Afrika 1899-1902). Africká klíma bola príliš horúca pre saká alebo vesty a preto vojaci začínajú nosiť malé vreckové hodinky na zápästí. Počas I. svetovej vojny vojaci tiež nosili náramkové hodinky, ale módne boli počas tohto obdobia vnímané predovšetkým ako dámsky doplnok.

Patek a Cartier boli medzi prvými spoločnosťami, ktoré vyrábali dámske náramkové hodinky, ktoré neboli pre masy. Trvalo chvíľu kým boli masovo vyrábané, v skorých rokoch 1900 kupujú náramkové hodinky len dámy z vyšších spoločenských vrstiev.

Produktová rada Rolex v roku 1930 tiež odráža preferencie dámskych náramkových hodiniek. Rolex predstavil 79 hodiniek pre dámy a len 37 pánskych modelov , no a 23 modelov vreckových hodiniek. Dámske hodinky Rolex „Princess“ boli roky najdrahšími predávanými hodinkami.

Sú dámske hodinky ešte stále vnímané len ako „šperk“?

Hoci výrobcovia stále zhotovovali hodinky, ktoré boli obdivované ako šperky, stávali sa funkčnejšími. Napríklad sa objavili hodiny s odklápacím krytom s diamantmi, aby chránil ciferník. Odklopil sa kryt, skontroloval čas a znova sa sklopil. Keď bol kryt uzavretý, model vyzeral skôr ako diamantový náramok než hodinky. Samozrejme malý rozmer dámskych hodiniek ich funkčnosť limitoval. Neprišli s alarmom, chronografom, alebo so zložitým pohybom. Keď sa rozmer dámskych hodiniek stal o niečo väčším, niektoré spoločnosti prišli s hodinkami, ktoré mali dátum, ale to bolo všetko.

Gruen, Omega, Hamilton, a Elgin boli niektorí z väčších výrobcov, tiež Patek a Bulova. Cartier a bývalý návrhár Cartier Marcel Boucher sú dôležité mená, rovnako ako Tiffany & Co. a Van Cleef & Arpels. Mnoho hodiniek nosených pri zvláštnych príležitostiach bolo vyrobených z platiny a posiatych diamantmi. Mali veľmi jednoduché ciferníky a smaltované čísla. Boli zhotovené aj zo zlata a niekedy aj ružového zlata. Niektoré remienky boli osadené diamantmi, ale mnohokrát remienok nebol nič viac ako obyčajná tenká čierna hodvábna šnúra, ktorá bola pripojená k hlave hodiniek. Niekedy zdobená jedným alebo dvomi diamantmi alebo rubínmi. Išlo väčšinou o „high-end“ hodinky, ale bolo dosť hodiniek určených aj pre každodenné nosenie, ktoré neboli tak zdobené.

Trendy dámskych hodiniek nasledujú módne trendy šperkov.

Ak boli hodinky vyrobené počas rokov 20-tych, tvar bol pravdepodobne veľmi geometrický. Mohli mať nejaké smaltovanie, v každom prípade mali silný nádych secesnej elegancie Art Deco.

Modernizmus používal výrazné farby. Vplyv na náramkové hodinky bol podobný. Všetko bolo väčšie a veľmi efektné. Používalo sa množstvo žltého zlata, remienky majú tendenciu byť široké, ciferníky elegantné, ale veľmi moderné. Mnohokrát ste videli ciferník bez čísiel. Dôraz bol kladený na ciferník, kameň a materiál, z ktorého bol ciferník zhotovený. Návrhári používali prírodné kamene, rovnako ako drahokamy. Niekedy bol ciferník maľovaný, aby sa podobal nejakému minerálu.

Dámske hodinky sú aj v súčasnosti často vnímané ako módny doplnok, šperk. Hodinky pre dámy sú dnes vyrábané v neprebernom množstve modelov a cien, tie lacnejšie sa prispôsobujú móde, drahšie sú nadčasové. Luxusné hodinky sú šperkom, ktorý prezrádza mnoho o svojej nositeľke.

Nežnejšie pohlavie však dáva prednosť pri kúpe hodiniek nižšej cene, ale módnemu vzhľadu a pokojne si kúpi viac hodiniek, moderných v ten daný čas - na rozdiel od mužov, ktorí nad kúpou hodiniek viac premýšľajú a za hodinky sú ochotní minúť podstatne väčšie čiastky. Je to dané aj tým, že muži majú menej výdavkových aktivít ako dámy. Väčšinou je to nejaký šport, auto a práve hodinky. Dámy riešia kaderníkov, kozmetiku, oblečenie, topánky atď. A tak sa stáva, že žena, ktorá má na svojom zápästí drahé luxusné hodinky ich väčšinou dostane ako darček od svojho manžela, ktorý už na ruke danú značku hodiniek má.

Dámske hodinky a Klingel

Klingel pre vás aj túto sezónu pripravil elegantnú, módnu, trendovú, ale samozrejme aj nadčasovú kolekciu dámskych hodiniek obľúbených značiek Meister Anker, Jaques Lemans, Rosendahl, alebo Regent. Neváhajte a vyberte si tie pravé. Alebo hneď dvoje.


waiting...