Šaty

Kategórie

Šaty

Azda neexistuje kus oblečenia, ktorý by dokázal vystihnúť podstatu a unikátnosť ženskosti lepšie, než šaty. Existujú rokmi overené typy a strihy, ktoré dokážu z každej ženy vyčarovať divu. Stačí totiž dodržať pár jednoduchých pravidiel, a sú takpovediac stávkou na istotu! Jedny sú príliš dlhé, ďalšie vám ani trochu nesadnú. Jediným problémom je, že sa pri výbere šiat neriadite typom svojej postavy, ale vyberiete si prvé, ktoré vám padnú do oka. Spoznajte typ svoje postavy a výber perfektných šiat sa stane zábavou.

Šaty jednoducho patria k ženám

O šatách sme toho povedali už veľa. Poznáme ich históriu, poznám jednotlivé historické štýly, poznáme materiály aj strihy. Urobme si teraz iný výlet do minulosti a pozbierajme 9 najznámejších dámskych šiat v histórii. Sú to modely, ktoré si podľa nášho názoru zaslúžia byť v našej módnej sieni slávy.

Marilyn Monroe a jej biele šaty

Biele plisované šaty, ktoré mala na sebe Marilyn Monroe vo filme Slamený vdovec v roku 1955 dosiahli kultový status vďaka spôsobu, akým ich nosila. Ten moment, keď Monroe stála nad roštom metra na rohu Lexington Avenue a 52. ulice bude navždy zakorenený ako najrozšírenejší obrázok hviezdy a svet si ju takto pamätá. Šaty vytvoril kostýmový výtvarník William Travilla a boli zamknuté v jeho archívoch až do jeho smrti v roku 1990. Šaty boli neskôr predané za viac ako 5.600.000 $ v dražbe v roku 2011.

Raňajky u Tiffanyho a šaty Audrey Hepburn

Neodškriepiteľne najslávnejšie malé čierne šaty v dejinách. Dizajn Hubert de Givenchy sa v r.1961 objavil na filmových plagátoch po celom svete. Pre Audrey Hepburn bola rola Holly Golightly nielen určujúcim momentom v jej kariére, ale pomohla zabezpečiť klasickej móde miesto v histórii štýlu. Šaty sú v súčasnosti k videniu na výstave V & A Hollywood Costume.

Popoluška jej plesové šaty

Plesové šaty, ktoré dobrá víla vyčarovala mávnutím čarovného prútika. Rozprávka Walta Disneyho z roku 1950 dostala bledomodré šaty do ikonických úrovní. Nečudo, že sa šaty stali neoficiálnym symbolom „žili šťastne, až kým nepomreli“ – ktorá z nás neuverí rada sem tam nejakej mágii?

Princezná Diana a jej modré zamatové šaty

Britská šľachta sa stretla s tou hollywoodskou. Na recepcii v Bielom dome v roku 1985, ktorej hostiteľom bol Ronald Reagan, vzal princeznú Dianu na tanečný parket John Travolta. Šaty, ktoré mala Diana na sebe v polnočnej modrej s odhalenými ramenami navrhol Victor Edelstein a boli predané za 510.000 £ v aukcii v júni 2011.

Vojvodkyňa z Cambridge a jej zásnubné šaty

Išlo o šaty, ktoré boli všade okamžite vypredané, a podnietili vznik množstva kópií, keď Kate Middleton oznámila svoje zasnúbenie s princom Williamom. Hovorí sa, že šaty Issa v kráľovsky modrej farbe boli vybraté, aby farebne zodpovedali zafírovému zásnubnému prsteňu - ktorý predtým patril princeznej Diane.

Michelle Obama a jej inauguračné šaty

Michelle Obama podnikla neobvyklý krok pri výbere šiat na manželovu inauguráciu na prezidenta Spojených štátov v roku 2009 a rozhodla sa pre šaty málo známeho návrhára, 26-ročného Jason Wu. Návrhár o tom ani nevedel - kým neuvidel spolu so zvyškom sveta Michelle v televízii. "Bol som v siedmom nebi," povedal nasledujúci deň. "Viem, že som neobvyklou voľbou pre prvú dámu." V nadväznosti na tradíciu každej prvej dámy od roku 1912, šaty boli darované Múzeu americkej histórie Smithsonian.

Kráľovské svadobné šaty Sarah Burton

Bol to najlepšie strážené tajomstvo v histórii módy, a zatiaľ čo chýry sa šírili, nikto - dokonca ani krajčírky – nevedeli, že ide o kráľovské svadobné šaty vojvodkyne z Cambridge, až po samotný veľký deň. Catherine kráčajúcu uličkou v šatách Sarah Burton pre Alexander McQueen sledovalo odhadom viac ako dve miliardy ľudí na celom svete.

Lady Gaga a jej šaty z mäsa

Rozruch, ktorý Lady Gaga spôsobila v roku 2010 na VMA nemá nič spoločné s ôsmimi oceneniami, ktoré dostala - bolo to vďaka oblečeniu, ktoré si na seba vzala v polovici večera, vyrobenému výhradne zo surového hovädzieho mäsa. K šatám mala zodpovedajúce „okúzľujúce“ topánky - všetko vytvorené argentínskym dizajnérom Francom Fernandezom. Mäso, ktoré bolo od miestneho mäsiara muselo byť neustále v chlade, aby zostalo čerstvé, zatiaľ čo dizajnér pracoval na konštrukcii. Šaty boli potom vysušené a konzervované, sú vystavené v Rock and Roll Hall of Fame v Ohiu, USA.

Svadobné šaty kráľovnej Viktórie

Keď si kráľovná Victoria vybrala biele šaty, v ktorých si vzala princa Alberta v roku 1840, ani netušila, že vytvorila možno najväčší módny trend v histórii. V čase, keď farebné šaty boli pre nevesty obvyklé, výber bielej čipky, a hodvábneho saténu šiat bol považovaný jej súčasníkmi za konzervatívny. A tak začala tradícia bielych svadobných šiat - a to najmä s využitím čipky.

+ 1 Šaty od Klingel

Nechajte sa očariť záplavou úžasných modelov z našej ponuky. Budete to mať ťažké, pretože výber je neuveriteľný. Romantické, elegantné, moderné, priliehavé aj voľné. Nájdite si perfektné malé čierne, alebo bohémske maxi šaty. A pri výbere tých správnych šiat majme na pamäti slová božskej Marilyn Monroe: „Tvoje šaty by mali byť dosť priliehavé, aby ukázali, že si žena, ale dosť voľné, aby ukázali, že si dáma.“


waiting...