• viac ako 20.000 tovarov online
 • bezpečný nákup
 • móda pre každý typ postavy
15% mikulášska zľava 🎅15% mikulášska zľava 🎅
Záhrada(33)
Filtrovať podľa:
Zoradiť podľa:

Kategórie

Filtrovať & zoradiť

 • Zoradiť podľa:
  Najpredávanejšie
 • Príbuzné farby
 • Typ produktu
 • Značka
 • Cena
 • Materiál
 • Dĺžka (cm)
 • Varianta
 • Priemer

Zoradiť podľa:

Záhrada(33)

Záhrada

K domu neodmysliteľne patrí záhrada. Aj keď je malá, vždy môže byť príjemným miestom, na ktorom si radi odpočinieme. V súčasnosti sú populárne najmä záhrady, ktoré rozširujú obytný priestor. Počas sezóny sa v nich odpočíva, varí, relaxuje, hrá a dokonca aj pracuje. V kurze sú aj záhrady, ktoré pomáhajú eliminovať stres. Takúto záhradu si vytvoríte precíznym výberom rastlín, ale aj farieb. Zelená farba a rôzne jej odtiene majú silný protistresový účinok, preto urobíte dobre, keď v záhrade budete mať aj niekoľko vždyzelených rastlín.

Záhrada

Nie je dôležité, či máme veľkú alebo malú záhradu. Relaxačná zóna, ktorej súčasťou bude lavička, kreslo, závesná sieť, záhradná hojdačka, stolík so stoličkami či trendové pelech, sa dá vytvoriť prakticky kdekoľvek, aj tam, kde je o miesto núdza. Podstatné je, aby sme sa tam dobre cítili, aby toto miesto bolo bokom od domu, mimo dohľadu susedov či okoloidúcich.

Rastliny sa výraznou mierou podieľajú na tom, ako sa budeme v záhrade cítiť pri oddychovaní. Môžu byť vysadené v nádobách a dopĺňať tie na záhonoch, ale aj visieť nad hlavou. Dôležité je vybrať druhy vhodné na dané miesto. Samozrejme, nie je dobré priestor prepĺňať - či už množstvom rastlín alebo doplnkov. Pokojne postačí jeden lampáš, prípadne zvonkohra či malá studnička.

Vytvorme si v záhrade kulisu

Na vytvorenie záhradnej kulisy je vhodný živý plot. Najlepšie bude tvarovaný (ihličnany, listnáče), ktorý nezaberie až tak veľa miesta. V meste sú využiteľné aj porasty bambusov, tie však treba držať na uzde, aby sa príliš nerozrástli. Tvarovaný živý plot je síce náročnejší na pravidelnú údržbu, vlahu aj živiny, ale pôsobí zaujímavo, a to aj v menšej záhrade.

Trendom je vytvoriť ho z viacerých druhov drevín. Využiť sa dajú aj popínavé dreviny vedené po nainštalovanej konštrukcii. V tomto prípade môžeme zvoliť vždyzelené (brečtan) alebo opadavé, rýchlo rastúce druhy (pavinič). Ak kulisu tvorí pekný múr, nie je dobré ho zakrývať. Naopak, môže poslúžiť na inštalovanie zaujímavého výtvarného prvku, svietidla, prípadne nádoby s rastlinami.

Súčasťou relaxačnej zóny v záhrade môže byť aj strom, samozrejme tak, aby neprekážal a zároveň mal dostatok priestoru na nerušený rast. Vhodné sú druhy s menšou, kompaktnejší korunkou. V lete sú stromy zdrojom blahodarného tieňa, listy mnohých druhov sú zdrojom príjemných zvukových efektov. Ak si chceme vytvoriť miesto na sedenie na slnečnej ploche, počítať by sme vždy mali aj so slnečníkom alebo s drevinami, ktoré majú korunu v tvare dáždnika. Aj tu je však potrebné počítať s ich upravovaním.

Nezabudnite

• Do oddychových zón nie je vhodné umiestňovať tŕnisté či jedovaté rastliny.

• Pokiaľ ide o sezónnu zeleň, okolie záhradného posedenia doplniť kvitnúce letničky v nádobách.

• O príjemnú liečivú arómu sa postarajú aj niektoré ihličnany, napríklad borovice. Dajú sa kúpiť aj atraktívne formy na kmienku - nezaberú veľa miesta. Takto sa predávajú borievky, tuje a cyprusy.

Záhradná aromaterapia je v kurze

Pri výbere drevín k záhradnému posedeniu by sme sa mali sústrediť aj na popínavé kvitnúce a voňavé dreviny. Popínavé ruže, zemolezy, akébia a plamienky pestované na konštrukcii a situované v blízkosti takejto zóny pôsobia veľmi dobre. Výber agresívnejšej vistérie, alebo trubkovca je však už potrebné zvážiť. Hlavne v menšej záhrade môžu narobiť viac škody ako úžitku. Výbornou voľbou sú jednoročné popínavé letničky, napríklad povojník či okrasná fazuľa. Nielenže rýchlo rastú, ale aj bohato kvitnú. Na dotvorenie intímnejšieho priestoru sú ako stvorené. Nádhernými vôňami naplnia okolie záhradného posedenia aj pajazmín či menej známy exotický kalykant floridský. Ten sa zároveň postará i o dokonalé zamaskovanie tohto priestoru. Nádherne sa tu budú vynímať aj pivonky, orgovány či levandule, ktorá sa však hodia viac do popredia. Okolo záhradného posedeniaje potrebné vysadiť niekoľko kusov levandule, vďaka tomu bude účinok prírodnej aromaterapie dokonalejší. Uvedené druhy sa hodia viac na slnečné miesta.

K správnej aromaterapeutickej zostave patria aj rozmanité druhy byliniek, predovšetkým šalvia, ktorá sa hodí k ružiam, tymian, pamajorán či rozmarín. Bylinkám sa najlepšie bude dariť na slnečných miestach. Počas teplejších podvečerov budú okolo seba šíriť atraktívnu zmes vôní.

Záhrada ako obytný priestor

Priestor určený na bývanie sa v súčasnosti stále viac rozširuje už aj smerom do exteriéru - napríklad do pekne upravenej záhrady.

V zásade by sa však akákoľvek obytná záhrada, rovnako ako aj dom, mala niesť v určitom štýle a tomu treba prispôsobiť úplne všetko - od výberu rastlín, doplnkov, svietidiel až po nábytok. Mimoriadne dôležitý je aj výber farieb do obytnej záhrady - na toto sa často zabúda! Vďaka tomuto sa budete môcť vy aj vaši hostia cítiť v obytnej záhrade príjemnejšie.

Obytná záhrada môže vzniknúť na rovine aj v členitom teréne - tu môže byť ešte zaujímavejšia. Členenie dodáva vždy zaujímavú dynamiku a zatrávnené kopčeky a malé údolia sú na relax - napríklad na opaľovanie - ako stvorené. Vytvoriť si ich môžete aj dodatočne. Napríklad na vytvorenie malej záhradnej krajinky použite zeminu z výkopu, kde budujete jazierko. Vyplatí sa vytvárať v obytnej záhrade aj zaujímavé protiklady - slnečnú terasu a niekde v danom priestore i tienisté zákutia.

V obytnej záhrade by okrem terasy a dokonale pôsobiaceho trávnika nemal chýbať detský kútik - pieskovisko, hojdačka, kuchynský kútik so záhradným grilom či krbom (umiestnite ich čo najbližšie k domu), bazén so sprchou, miesto na relax s knihou v ruke (záhradný pelech, hojdacia sieť, ležadlo závesná hojdačka), priestor na slnenie a ukrytie pred dažďom (záhradný altánok) a na dôvernejšie rozhovory (dvojlavička) niekde v zadnej časti záhrady, prípadne lavička obklopujúca kmeň starého stromu. Užitočná a telu prospešná môže byť aj malá záhradná telocvičňa či aspoň minipriestor na loptové hry (najmä ak máte doma malých športovcov) ...

V obytnej záhrade by sa malo vytvoriť aj reprezentatívne miesto, kde môžu prebiehať rôzne stretnutia a tu môžu byť sústredené aj vizuálne atraktívne rastliny - zeleň s architektonickým efektom (napr. tvarované krušpány, tisy). Kde-tu do záhradného priestoru možno umiestniť aj rôzne plastiky či kovové stolčeky - navodia domácku atmosféru a poslúžia na vystavovanie kvetináčov s rastlinami. Praktické sú rôzne odkladacie skrinky (v rovnakom štýle ako je záhradný nábytok), tie z tropického dreva dokonca odolajú aj menej priaznivému počasiu.


waiting...

10€ uvítacia zľava

Bezplatné prihlásenie

 • Aktuálne módne trendy
 • Exkluzívne zľavy
 • Atraktívne akcie a súťaže
 • Profesionálne poradenstvo

Bezplatné prihlásenie

Polia označené * sú povinné. Poskytnutie ostatných údajov je dobrovoľné a možno ich kedykoľvek zmeniť.
KONTAKTY
035 321 32 00* *Sme tu pre Vás Po – Pi 8.00-18.00, So 8.00-13.00
BEZPEČNÁ PLATBA
 • Dobierka
 • PayPal
 • Visa
 • Mastercard
SLEDUJTE NÁS
všetky ceny sú vrátane DPH Poštovné a balné vo výške 4,95 € platíte pri jednej objednávke iba raz