Fitness

Kategórie

Fitness

Keď sa povie fitness, čo sa vám vybaví? Väčšine nejaká špecializovaná forma cvičenia vo fitku - fitness štúdiu. Z toho nadobudnete dojem, že aby ste si to mohli dovoliť, musíte mať nejakú výkonnosť - aby ste tú hodinu prežili. Pritom je to úplne inak. Fitness nie je len čistá sila, ale skôr schopnosť postaviť sa tomu, čo pred nás život stavia a vyjsť z tejto konfrontácie čo najlepšie (čo najlepšie si s tým poradiť).

Fitness

Keď sa povie fitness, automaticky si to každý spojí s fitness centrom a úmorným cvičením fitness je samozrejme niečo úplne iné.

Fitness sú nielen športové aktivity, fitness je životný štýl!

Tiež to znamená mať energiu a silu cítiť sa tak dobre ako je to len možné. Stať sa viac fit, hoci len trochu, môže zlepšiť vaše zdravie.

Nemusíte byť športovcom, aby ste boli fit. Svižná pol hodinová chôdza denne vám pomôže dosiahnuť dobrú úroveň fitness - slovensky zdatnosti.

Čo sú benefity fitness?

Fitness vám pomôže cítiť sa lepšie a mať viac energie na prácu i voľný čas. Budete sa nadšene hrať s deťmi, záhradníčiť, tancovať alebo jazdiť na bicykli.

Ak zostanete aktívny a fit, spálite viac kalórií, aj keď ste v pokoji. Byť fit vám umožní vykonávať viac fyzickej aktivity. A to vám dovolí cvičiť viac bez väčšej námahy. Pomôže vám to získať kontrolu nad svojou váhou.

Zlepšenie kondície prospieva srdcu, pľúcam, kostiam, svalom i kĺbom. Znižuje sa riziko pádov, srdcového infarktu, cukrovky, vysokého krvného tlaku a niektorých druhov rakoviny. Ak už nejaké problémy máte, fitness životný štýl vám môže pomôcť predísť ďalším zdravotným komplikáciám a budete sa cítiť lepšie.

Byť fit vám môže pomôcť lepšie spať, zvládať stres a udržať svoju myseľ bystrou. O fitness by sa toho dalo napísať veľa. Existujú o ňom obsiahlej knihy aj weby. Klingel pre vás zhrnul fitness životný štýl do niekoľkých zásad. Ich dodržiavaním schudnete a zlepšíte si celkovú kvalitu svojho života.

Pravidlá fitness životného štýlu

Udržujte si primeranú hmotnosť: Nadváha, ale aj podváha prináša zdravotné riziká. Ako zistiť, či máte primeranú váhu? Najjednoduchšie je si orientačne vypočítať BMI, tj. Index telesnej hmotnosti (skratka z angl. Body Mass Index). Vypočítava sa vydelením svojej hmotnosti (v kilogramoch) výškou (v metroch). Normálna telesná hmotnosť je v rozmedzí 18,5 až 25. Tento ukazovateľ vám však nepomôže rozoznať, či máte v tele správny pomer svalov, tukov a vody - presné meranie vám ponúknu v posilňovni či u lekára, a to spravidla vrátane profesionálneho poradenstva.

Majte pestrú stravu: V strave je dôležité rovnomerné zastúpenie všetkých základných živín - tukov, bielkovín a sacharidov, ale aj minerálnych látok a vitamínov.

Jedzte viac ovocia a zeleniny: Obsahujú veľa vitamínov, sú kvalitnými antioxidanty a pomôžu vám s reguláciou telesnej hmotnosti.

Zaraďte do svojho jedálnička ryby: V zdravom jedálničku by ryby mali byť zastúpené 2 - 3x týždenne. To dodržiava málo z nás. Všeobecne je konzumácia rýb v strednej Európe tragická.

Zamerajte sa na zdravé tuky: Pri chudnutí ani pri snahách o fitness životný štýl nie je rozumné vyhýbať sa tukom úplne. Existujú pre telo žiaduce tuky. Tými sú nenasýtené mastné kyseliny. Ich zdrojmi sú ryby, vlašské orechy, sójové bôby, tekvicové semená atď.

Dodržujte pitný režim: Pite aspoň 2 litre tekutín denne. Počas leta a pri športe prísun tekutín zvyšujte podľa potreby. Vhodné sú minerálne vody a nesladené čaje. Sladké limonády majú veľa cukru.

Naučte sa viac odpočívať: Fitness nie je len o fyzickej aktivite. Organizmus odpočinok potrebuje. Relaxujte a odpočívajte pri činnostiach, ktoré máte radi.

Pristupujte k životu s optimizmom: Hovorí sa, že optimisti žijú dlhšie. Je to skutočne pravda. Ak budete vidieť veci a udalosti v lepšom svetle, bude váš život plnohodnotnejší.

Nestresujte sa: Stres spôsobuje mnohé ochorenia a celkovo narušuje vitalitu človeka. Snažte sa žiť s nadhľadom a nenechajte sa stresom nadmerne pohlcovať.

Naučte sa zvládať stres: Zdá sa vám predchádzajúca rada nedostatočná? Hovoríte si, že niektorým stresom sa ani pri najlepšej vôli nedá vyhnúť. Naučte sa ich zvládať. Prekonávajte je fitness aktivitami, ale napríklad aj inou činnosťou, ktorá vás odreaguje a dovolí vám vypnúť.

Nájdite si chvíľku len pre seba: Máte pocit, že sa váš život točí len okolo práce, rodiny, domácnosti a ďalších povinností? Vyhraďte si každý deň aspoň malú chvíľku (stačí pol hodiny), kedy sa budete venovať len sami sebe. V tomto čase robte len to, čo máte radi.

Nefajčite: Čo dodať. K fitness cigarety nepatrí. O následkoch fajčenia by sa dalo napísať veľa a určite aj vy viete, že to nie je pre vaše telo nič extra.

Majte dostatok pohybu: Týmto bodom nie je myslené venovanie sa športu, ale prirodzený pohyb. Ak vám to zdravie dovoľuje, nevozte sa autom tam, kam sa môžete bez problému dostať pešo. Chodievajte viac na prechádzky do prírody, miesto zvezenie výťahom vyjdite schody atď. Aj vo vašom živote sa iste nájdu príležitosti pre viac pohybu, pre fitness.

Nezabúdajte na dostatok spánku: Kvalitný spánok nám dodá energiu. Určite viete ako vyzerá váš deň, keď sa poriadne nevyspíte. Nielenže je človek nevýkonný, ale aj bez nálady. Dospelý jedinec by mal priemerne spať 6 - 8 hodín denne.

Chodievajte spať približne v rovnakom čase: Režim a dodržiavanie nastavených biorytmov sú pre zdravé telo dôležité. Spite preto cca rovnaký počet hodín a po rovnakom čase. Môžete si samozrejme pospať cez víkend, ale výkyvy v zdravom spánku by nemali byť nijako drastické.

Cvičte: Nájdite si nejaký druh zdravého športovania, ktorý budete robiť s chuťou. Trebárs vo fitness centre. Ak máte málo času, zacvičte si pravidelne aspoň doma.

Zamerajte sa na pozitívne medziľudské vzťahy: Človek je tvor spoločenský, a preto pozitívne vzťahy s inými ľuďmi sú pre jeho psychické zdravie dôležité.

Smejte sa: Smiech predlžuje život. Pristupujte preto k životu s humorom.

Samozrejme pre nás všetkých je fitness spojený predovšetkým s cvičením.

Cvičenie je vynikajúci nástroj pre zníženie stresu, a teda aj k zvýšeniu duševnej pohody. Tento fakt funguje na základe niekoľkých princípov. Pri cvičení sa totiž uvoľňujú endorfíny a ďalšie hormóny šťastia, ktoré navodzujú pocit pohody. Cvičenie podporuje celkové zdravie a pohodu, čo znižuje stres a pomáha uvoľniť napätie v tele.

Niektoré formy cvičenia vám umožňujú dostať sa do spoločnosti, čo tiež môže byť skvelé na zníženie stresu. Cvičenie celkovo zvyšuje pocit sebavedomia a prináša aj mnohé ďalšie výhody, ktoré zlepšujú kvalitu života.

Výhody fyzicky aktívnych ľudí

Fyzicky aktívni ľudia sú zdraví fyzicky aj psychicky, energickí, majú menšie percento telesného tuku, silnejšie kosti a svaly, správne držanie tela, sú spokojní so svojím tvarom tela, majú silné a zdravé srdce a ďalšie výhody, ktoré iba prospievajú ku psychickej pohode. Fyzická aktivita samozrejme nemusí byť skľučujúca - aj jednoduché zmeny môžu priniesť viditeľné a citeľné výsledky na vašej fyzickej a i psychickej pohode.


waiting...